Огромна армия от 1024 робота може да формира самостоятелно двумерни фигури, такива като звезди или буквите от азбуката.
Системата е разработена от Майк Рубинщайн от Университета в Харвард, който при създаването им е бил вдъхновен от поведението на мравките. Малките роботи, носещи името килоботи, са с микроконтролер, инфрачервени датчици и предаватели за свързване, както и с електродвигатели за движение в различните посоки.

 

Използвайки инфрачервените датчици, килоботите определят местоположението на най-близките роботи чрез измерване интензитета на светлината. За да се събере групата във фигура, отначало координатите се предават на всички роботи, след което четири от тях се позиционират стационарно в необходимите места, за да се отбележат началните точки на фигурата. По нататък роботите започват да се групират в търсената форма и с последователни движения я образуват, макар че процесът понякога е доста дълъг – до 12 часа.

 

Големите групи от роботи може да направят революция в строителството, позволявайки на структурите да се строят сами“, отбелязва Родрих Грос – преподавател по робототехника в Университета Шефилд, който неотдавна се сдоби с няколко килобота за собствени изследвания. Те може да се окажат полезни за мониторинг на околната среда или дори за изследвания на човешкия организъм отвътре, ако се направят достатъчно малки. „Отрядът от микроскопични роботи може да пътува вътре в нас за по-ефективна диагностика и лечение“, размишлява Гросс.

 

Групата на Майк Рубинщайн няма намерение да спира с изследванията си, като в скоро време те имат намерение да накарат Килоботите да се строяват в сложни триизмерни фигури, както и надеждно да се закрепят един към друг за образуване на здрави структури.