Скелетите на роботите в днешно време са или много твърди, или много меки, което затруднява използването им в екстремни условия. В идеалния случай машините трябва да могат едновременно да преминават през тесни пространства, огъвайки се, и същевременно да остават здрави, запазвайки своята якост при по-тежки задачи. Над това работят екипи от учени в МИТ (Масачузетския технологичен институт) и Boston Dynamics (собственост на Google).

Двата екипа са разработили композитен материал, който може да преминава от твърдо към меко състояние и обратно. Материалът е проектиран така, че във вътрешността му се намира стягаща пяна, а обвивката е покрита с восък. Ако за един робот е необходимо да се деформира, всичко, което трябва да направи, е да омекоти правилните стави, чрез затопляне. Материалът дори може да се поправя чрез нагряване или охлаждане на засегнатата област.

Все още е много рано да се говори за използване в истински роботи, но вече има изобилие от потенциални приложения на новия материал. От DARPA искат роботи, които могат буквално да се промъкват през пукнатините, за да достигнат до иначе недостъпни места. Те биха могли да спасят оцелели, попаднали в капан под развалините на някоя сграда например. Или пък да обезвредят терористи, като отново преминат тайно през тесни пространства. Междувременно от МИТ споделиха, че могат да се създадат и хирургически ботове, които биха могли да достигат до трудно достъпни части на тялото.

С напредването на технологиите ние се приближаваме още малко към Терминаторите, които сме гледали по филмите. Гъвкавите роботи, които имитират човешки движения и възможности, не са никак далече.

 

 

Виж още: Кой ще бъде пощаден от Google Skynet?