Лесно можем да определим къде е направена една снимка, ако на нея има очевидна забележителност, но какво да кажем за пейзажите и дори някои улични снимки, в които няма ясно изразени обекти, които да го подскажат?
Google смята, че изкуственият интелект може да помогне за това. Компанията представи PlaNet - невронна мрежа, която може да разпознае къде е направено дадено изображение. Този „изкуствен интелект“ търси издайнически визуални знаци, като строителни стилове, надписи на съответен език и типове растения, които сравнява с база от данни, в която има 126 милиона снимки с географски маркери.
Но PlaNet не е перфектна система. Тя е толкова добра, колкото данните, с които разполага. Все пак с времето базата данни ще се увеличава, а с това и процентът на разпознаваемост. Ранните тестове показват, че PlaNet се справя по добре от хората, тъй като тя има много по-голям капацитет за сравняване на снимките.
Ако изследователите усъвършенстват технологията, в бъдеще може би ще видим фотографски приложения, които ще локализират изображения дори без нужда от GPS или AI.
Прочетете и това: Raspberry Pi най-сетне ще получи Wi-Fi връзка