Още от времето на популярните научнофантастични филми от 80-те години концепцията за умната къща, която отговаря на всяка една наша прищявка, се очерта като една от най-популярните визии за бъдещето. Приятната музика ще ни следва от помещение в помещение, отоплението ще знае каква точно температура предпочитаме, а един робот иконом ще ни глези допълнително.

Е, сега сме 2016 г. и можем да кажем, че това бъдеще вече повече или по-малко е тук, може би с изключение на кибер иконома.

Просто вместо умната къща, която централно контролира всичко, „мозъкът“ на нашия футуристичен дом всъщност е не някой друг, а смартфонът ви. Независимо дали имате някой топмодел като най-новия Samsung Galaxy S7 или апарат от среден клас, вече съществуват много начини да управлявате почти всеки аспект на дома директно от дланта си – от това колко силно да е осветлението в спалнята, до това колко електричество харчите всеки месец. Ето някои от най-добрите и готини начини, с които може да управлявате това, което се случва в дома ви през 2016 г., независимо дали сте в него или не.

 

 

Музика навсякъде с вас

Когато се приберете у дома, слушайки някое страхотно парче, хич не ви се иска да сваляте слушалките. За щастие сега вече е лесно да прехвърлите любимата си музика от телефона към домашната уредба, дори ако говорителите ѝ не са свързани към интернет.

Може би най-доброто решение тук са продуктите на компанията Sonos, която е известна със своите свързани системи и висококачествен звук. Те имат само един недостатък и това е високата им цена. Друг вариант е Gramofon – стилна кутия, която свързва говорителите към домашната Wi-Fi мрежа, а благодарение на приложението Qualcomm AllPlay в отделните стаи може едновременно да звучи различна музика. Chromecast Audio на Google е още по-компактно решение, което ползва 3.5-милиметров жак с оптика и ви позволява да „изпратите“ музиката към аудио системата си точно както става това с Chromecast и видеото. Това е и най-икономичното решение за почитателите на хубавия звук.

 

 

Домакински уреди, които работят вместо вас

Съвсем наскоро Xiaomi демонстрира нова умна тенджера, която вари ориз по десетки начини и рецепти, и това е само върхът на айсберга, що се отнася до най-новите тенденции в кухнята. Мечтите на милиони британци за топла чаша чай се сбъднаха с появата на iKettle – чайник с Wi-Fi връзка, който може да включите направо от телефона си. Той ви информира кога кипва водата и дори я поддържа топла, докато се приберете у дома. Защото нищо не е по–приятно от това да се насладите на горещата напитка, без да чакате дори минута.

Умният чайник дори може да изпрати съобщение до телефона ви, с което ви пита дали искате да го стартирате, така че дори от леглото може да си „поръчате“ чаша чай. Ако кафето е вашата предпочитана напитка, същата фирма предлага и свързана кафеварка.

Доскоро да забравите да натиснете бутона за пускане на пералнята, когато излизате, бе сериозен проблем, но днес все повече производители като LG и Samsung вече предлагат умни перални с мобилни приложения, които не само позволяват управление от разстояние, но дори могат да правят диагностика и дават указания как да ги поправите, без да се налага да викате техник. Всъщност всичко от печката до миялната машина вече може да се контролира с телефон и доказателство за това са серии като Hoover's Wizard, която се рекламира с леко притеснителния девиз „Техника, която говори“.

Независимо дали искате да разберете колко още трябва да се готви вечерята, да бъдете уведомени кога охладеното питие е достигнало желаната температура или просто да включите котлона от разстояние, всичко става само с няколко почуквания на палеца. LG пък вече направи следващата стъпка с пускането на LG Homechat – платформа, която направо ви позволява да пишете кратки съобщения до… електроуредите си. Системата отговаря на команди като „Наблюдавай всички уреди“ (осведомява ви за състоянието им), „Лягам си“ (спира музиката след 10 минути) или пък „Коя е тази песен?“ (ами казва ви коя е тя). Концепцията изглежда леко шантава, но с развитието на изкуствения интелект и на обработването на информацията и езиковите команди общуването с машините все по-често ще става чрез нормални разговори.

 


А когато сте извън дома?

Описаните по-горе джаджи и методи помагат да контролирате умните си уреди на място, но какво ще стане, когато ви няма?

Не се притеснявайте – ютията, централното управление и дори машата ви могат да се управляват от облака. Така например системата Heat Genius позволява да включвате и изключвате отоплението и топлата вода от телефона си и дори да задавате температурата за всяка отделна стая. Помислете си само колко щеше да е доволен Брус Уейн, ако можеше да пести от сметките за отопление на огромната си пещера, когато е навън в костюма на Батман.

Nest, която е собственост на Google, предлага приложението Learning Thermostat, както и Nest Cam (камера за наблюдение и сигурност) и Nest Protect (детектор на пушек). Освен че работят безпроблемно помежду си, продуктите на Nest са съвместими и с много други уреди като лампите на Philips и пералните на Whirlpool. Това е подход, подобен на този на Apple, който кара потребителите да търсят логото Works with Nest, преди да направят покупка, така както Apple използва Designed for iPhone.

 

 

Основният конкурент на Nest е tado – компания, чиято умна отоплителна система твърди, че изплаща цената си само за една година. Тя използва локацията на вашия смартфон, за да изключва автоматично отоплението, когато къщата е празна, и да го пуска отново, когато някой се прибере.

Системи като Philips Hue и LIFX придобиха голяма популярност със своите умни крушки, които позволяват да ги включвате и изключвате и дори да променяте цвета им само с вашия телефон или таблет. Отскоро те са отворени и за други разработчици, които бързо създадоха забавни приложения като това светлината да се синхронизира с темпото на музиката, която слушате, или пък да примигва, когато ви отбележат в снимка във Facebook.

Шантаво – със сигурност, но това е само началото. Както се убедихте сами, дори и сега пазарът вече предлага повече свързани продукти, отколкото бихте могли да си купите или ползвате. Очакванията ни са в бъдеще машините на различни производители да работят в хармония, така че умните уреди да не разговарят само с вас, но и помежду си. Какво ще кажете, ако печката ви уведоми климатика, че е прегорила печеното пиле и ще има нужда от малко помощ с вентилацията? Това може да бъде само една от многото подобни ситуации, които ще срещаме в умния си дом през следващите години.

Виж още: Сбогом на светофара