Учени от Университета на Централна Флорида (UCF) са разработили прототип на суперкондензатор, който издържа 20 пъти по-дълго от конвенционалните литиево-йонни клетки и се зарежда за няколко секунди.

"Ако заменим батериите с тези суперкондензатори, ще можете да зареждате вашия мобилен телефон в рамките на няколко секунди и ще ви се наложи да го заредите отново чак след една седмица", казва Нитин Чудари.

Още по-хубавото е, че батериите не губят свойствата си. След около 18 месеца типичната литиево-йонна батерия започва бавен процес на понижаване на капацитета, където всеки цикъл на зареждане води до неговото допълнително ограничение. Прототипът на суперкондензатора не изпитва същите нива на амортизация и все още работи като нов, след като е презареден 30 000 пъти.

Суперкондензаторите се зареждат бързо поради начина, по който съхраняват енергия: статично, върху повърхността на материала. Батериите, от друга страна, разчитат на химични реакции, за да съхраняват и освобождават енергия. Използвайки графен, изследователите са създали голяма площ, която да задържа повече електрони и да увеличава продължителността на живота на батерията.

Все още няма данни кога и дали тези суперкондензатори ще бъдат пуснати на пазара като краен продукт, но те могат да променят много неща в потребителската електроника и дори при електрическите автомобили.

 

s

 

Прочетете и това: Учени от Принстън създадоха първата в света фотонна невронна мрежа