В някои отношения тази седмица няма да бъде коренно различна за Бил Гейтс в сравнение с предходните 1712 седмици, които той прекара в Microsoft - компанията, която основа като тийнейджър. 52-годишната икона в индустрията има няколко насрочени срещи на четири очи с директори от компанията. Има и срещи с клиенти. Ще трябва да отиде и до телевизионното студио на компанията, за да запише обръщения за няколко корпоративни събития, на които няма да присъства. Трябва да напише и няколко доклада.

Но е илюзия да се смята, че през същата тази седмица всичко ще е нормално. Когато тя изтече, Бил Гейтс ще излезе за последен път от офиса на Microsoft като неин служител. През лятото той ще си вземе ваканция, ще отскочи и до Пекин за олимпиадата. А от началото на септември новият фокус на живота му ще бъде фондацията "Бил и Мелинда Гейтс", която основа със съпругата си през 2000 г. В момента тя разполага с $37.3 млрд долара, което я прави най-богатата благотворителна институция в света.

Гейтс напуска Microsoft във време на предизвикателства, но това е последната стъпка от един болезнен процес, започнал преди 4 г. През пролетта на 2004 г. в семейство Гейтс започват да обсъждат дали Бил не би могъл да спаси или подобри живота на повече хора, ако увеличи ангажираността си с фондацията. Гейтс дефинират идеята през юни 2006 г., когато Microsoft обявява двугодишен преходен период, който приключва сега. "Не се сещам за друго така добре планирано и подготвено пенсиониране", казва компютърният гений.

Парадоксът е, че страстта му към света на софтуера е силна както винаги досега. "Никой не е съвършено наясно какъв точно ще е културният шок, когато Гейтс напусне комплекса на компанията в петък. Въпреки че ще остане председател на съвета на директорите, което му осигурява силен глас във вземането на решения и въпреки намерението да посвещава поне един ден седмично на компанията, самата идея, че той няма да е тук, звучи нереално. Microsoft без Бил Гейтс? Изобщо не се връзва", казва изпълнителният директор Стив Бaлмър, който поема щафетата в компанията.

"Той не е просто Бил Гейтс, той е единственият Бил Гейтс - добавя още Бaлмър. - Ако трябва да се посочат петимата най-известни хора на планетата днес, той сигурно е сред тях. Той основа компанията, натрупа състояние, създаде фондацията, сдоби се със слава. Това е незаменимо. Бил растеше с всяка от технологиите в компанията. Има невероятна памет, повече от всеки друг, когото познавам. Едва ли в компанията някога ще се появи друг човек като него".

Критиците твърдят, че оттеглянето на Гейтс не отговаря на очакванията, защото компанията вече е преживяла възхода си. "Така или иначе ерата на Гейтс свърши - това е финалният акорд", казва Мич Капор, основател на Lotus, гигантът, унизен от Microsoft през 80-те и допълва, че днес Google е водещата компания в индустрията.
Microsoft печели по 50 млрд. долара годишно. Но компанията има сериозни проблеми. Акциите й почти не помръдват през последните 5 г., макар че основните продукти Windows и Office все още се радват на голям успех. Компанията тъкмо разреши антитръстовите си дела с американските власти и ЕС започна постоянно да я разследва дали не злоупотребява с монополното си положение на пазара, където държи над 90 на сто.

Vista, последната версия на Windows, е пълна катастрофа. Microsoft я пусна с няколко години закъснение, без да включи част от основните функции, които бяха широко рекламирани. Недостатъците й са толкова големи, че немалко клиенти се обръщат към производителите на компютри да им преинсталират компютрите и да върнат предишната операционна система XP.

От друга страна е конкурентът Google. Microsoft е така жалка в конкуренцията по брой търсения и приходи от реклама в сравнение с гиганта от Маунтин Вю, Калифорния, че се опита да купи (неуспешно) Yahoo за почти 50 млрд. долара. След това фиаско корпорацията от Редмънд се примири с признанието, че интернет стратегията й се нуждае от основен ремонт, но такъв още не се задава. Междувременно Yahoo попадна в разтворените обятия на Google, след като изпълнителният й директор Джери Янг се договори с главния конкурент на Microsoft да поеме ключов дял от рекламите в търсачката.

За Гейтс цялото това напрежение е съвсем нормално, при него винаги е било така. "Всяка година от нашето съществуване сме осъзнавали с радост, че това е бързо променяща се индустрия. Бизнесът нямаше да е така забавен, ако не беше толкова рисков", казва той.
Този рефрен отеква надолу по корпоративната верига. "До голяма степен силата на компанията е в културата на кризата, създадена от Бил. Ако Google не съществуваше, щеше да се наложи да си го измислим", казва Рей Ози, който поема от Гейтс поста на главен софтуеърен архитект. Google и останалите са значими конкуренти, но не се различават особено от съперниците ни в миналото. Това е период на безпрецедентна сила на компанията. Ако трябваше да избираме момент, в който Бил да се оттегли, то едва ли би имало по-подходящ от настоящия момент."

Въпросът е дали Microsoft може да бъде конкурентен без своя създател. Балмър вярва, че това е възможно. Празнината от напускането на Гейтс трябва да бъде запълнена от двама експерти, които ще трябва да си поделят задълженията. Крейг Мъндeй, ветеран на "Майкрософт" с 16-годишен стаж, ще има повече публични изяви и ще отговаря за дългосрочни проекти, засягащи образованието, здравеопазването и създаването на софтуери за супермощни компютри, които ще се появят в бъдеще. Той също ще се съсредоточи върху повече базисни технологии като чипове и инфраструктура. Рей Ози, пионер на софтуера, който изобрети "Лотус ноутс", ще се занимава повече с вътрешни проблеми и изработването на уеб стратегии за близките години.

Гейтс иска да бъде сигурен, че следващата програма Windows 7 няма да бъде сполетяна от същата участ като Vista. Затова тя е един от проектите, които Гейтс ще следи отблизо - другите са търсачката, следващата версия на Office и ползването на интерфейс.

Относно дейността на фондацията Гейтс има някои специфични идеи. За да научи повече за сферите, на които ще се посвети фондацията му, той смята интензивно да чете за образованието и науката, както и да се посвети на онлайн образователните курсове по геология, история и медицина. Той вече напълно е ангажиран с някои проблеми. "Хората знаят, че имам специален интерес към СПИН-а и маларията", казва той. Една от обзелите го идеи е ваксината срещу СПИН и той бе силно разочарован от провала на една разработка за ваксина на "Мерк". Дискутирайки ваксината, Гейтс цитира изследване, което намеква, че до успешна ваксина все пак може да се стигне. Очевидно той гледа на този процес като на софтуерна версия 3.0, която може да се развие.

Гейтс схваща, че ролята му на филантроп ще бъде много по-различна от имиджа му на крал на софтуера. "Аз нямам програмен продукт срещу маларията, вие не можете да съберете 50 000 жители и да им кажете "Лекът на Гейтс идва", споделя той. Смята също, че покрай фондацията ще бъде много повече гръмоотвод, отколкото лидер на хайтека. Като пример Гейтс посочва избора, който скоро ще трябва да направи относно финансирането на изследванията срещу маларията. Според обяснението му едната възможност е да похарчи $300 млн. за подобряване на сегашната ваксина, която не е съвършена. Или да чака следващите няколко години, докато не бъде създадена нова ваксина, която може да бъде по-ефективна за предотвратяване на заболяването. "Не може да направите и двете. Един избор ще спаси милиони хора в сравнение с другия. Никога преди това в Microsoft не съм бил изправян точно пред този избор", споделя филантропът.

"Бих могъл да кажа, че се захващам с нещо, което майка ми е казвала, че съм длъжен да върша. Но го правя и защото ми е интересно. И чувствам, че резултатът ще бъде добър", обобщава Гейтс.

От сп. Newsweek

Тагове: