GLOBUL продължава подкрепата си за Международния проект за биозащита на Мадарския конник 2005 2006 като финансира закупуването на машина за изследване на съпротивлението на скалата при пробиване, преносим компютър и програмно осигуряване, с чиято помощ екипът на проекта ще проверява резултатите от поставените през миналата година биоцидни проби.

Специалистът по реставрация проф. Валентин Тодоров от Националната художествена академия, микробиолозите д-р Томас Уоршайд от Германия и д-р Женевиев Ориал от Националната лаборатория за паметниците на културата на Франция, с помощта на д-р Естер фон Плехве-Лайзен от Университета за приложни науки в Кьолн, вече две години изследват възможността Мадарският конник да бъде съхранен и предпазен от вредни въздействия с помощта на нов метод за биозащита. До края на 2006 г., през септември и октомври, ще се проведат още две научни мисии по проекта.

По време на последната научна мисия по проекта през октомври 2005 г., бяха отчетени положителни резултати от поставените по-рано на експериментален участък от Мадарската скала проби и екипът изрази надежда, че в скоро време ще може да предложи ефективен метод за предпазване на паметника от нежеланото въздействие на микроорганизмите в скалата, като част от комплексно решение за консервацията на Мадарския конник.

Чрез дарената от GLOBUL машина за изследване на съпротивлението на скалата при пробиване, екипът ще провери по оригинален метод, предложен от д-р фон Плехве-Лайзен, доколко е заздравена скалата в експерименталния участък. Смятаме, че до края на годината ще бъдем готови с предложение за метод, с който да предпазим най-стария символ на българската държавност - каза проф. Валентин Тодоров.

Преди месец Международния проект за биозащита на Мадарския конник бе представен пред най-добрите специалисти по опазване и консервация на исторически паметници на Седмата европейска конференция SAUVEUR в Прага, организирана с подкрепата на Европейската комисия.

Възнамеряваме да кандидатстваме за финансиране на проекта от различни европейски програми за опазване на културното и историческо наследство на Европа и още тази година очакваме посещения на водещи специалисти в тази област за оценка на тези възможности." съобщи проф. Тодоров.

Международният проект за биозащита на Мадарския конник 2005-2006 е организиран от Националния институт за паметниците на културата и Министерството на културата и туризма, с подкрепата на GLOBUL и община Шумен.

Тагове: