1600 делегати от различни страни се събраха в Акра, Гана, където вчера стартира поредният кръг от преговорите за климата.

Изпълнявайки решение, прието на международната конференция в Бали през декември 2007 година, участниците във форума трябва да разработят проект на ново всеобхватно решение за изменение на климата.

Една от основните цели на преговорите е да се разработи режим на намаляване вредните емисии, който ще действа след 2012 година, когато приключва действието на Протокола от Киото.
Планира се проектът на всеобхватното съглашение, в който ще бъде включен този режим, да бъде готов до декември 2009 година, за да може да бъде одобрен по време на конференцията на ООН за измененията на климата в Копенхаген.
След това държавите трябва да ратифицират документа, за да може да влезе в сила след протокола от Киото.

В пътната карта, одобрена на Бали, се казва, че в новото съглашение държавите трябва да съгласуват мащабите на задълженията, които ще поемат промишлено развитите страни за намаляване на емисиите, действията на развиващите се страни в това отношение, международните финансови потоци, предаването на технологии на развиващите се страни и други.

Ръководителят на Секретариата на конвенцията на ООН за изменението на климата Иво де Бур заяви, че постигането на съгласие по тези проблеми е извънредно трудна задача, но държавите бележат забележителен прогрес.
Вече осем месец водим преговори и независимо от постигнатия напредък, няма съмнение, че трябва да напредваме по-бързо, отбеляза де Бур.

По думите му най-горещи спорове в момента се водят по въпроса дали бързо развиващите се държави като Индия и Китай трябва да поемат конкретни задължения за намаляване на емисиите парникови газове в атмосферата.
Тези страни се опасяват, че такива задължения биха забавили темповете на икономическото им развитие и биха станали пречка пред постигането на жизненото ниво на развитите държави.

Протоколът от Киото бе одобрен през 1998 година и влезе в сила през 2005. Той е ратифициран от 175 държави, като и досега САЩ отказват да го подпишат.
Според документа 36 промишлено развити страни поемат задълженията да намалят или ограничат емисиите на шест вида парникови газове в атмосферата.

Тагове: