В Европа бе реализирана първата практическа система за квантова криптография, която е в основата на компютърната система, инсталирана в австрийската столица.

Разработчиците наричат своята мрежа неразбиваема, тъй като в основата й са заложени базови физически принципи, чието нарушение ще доведе до разрушаване на цялата последователност на информацията.

Квантовата криптография принципно се различава от всички останали методи за защита и шифроване на данни, използвани в компютрите и мрежите в момента, отбелязва електронното издание CyberSecurity.
Днешните методи за защита малко или много се базират на математически процедури и схеми, които колкото и да е трудно да се разгадаят, могат да бъдат разбити, дори и да е необходим голям период от време.

Системите, основани на защита на данните на квантов принцип, използват базовите положения на физическите квантови закони, които е невъзможно да се заобиколят или подменят, поради уникалната им физическа природа.
Основните принципи на такъв метод за защита са разработени още преди 25 години от инженера на IBM Чарлз Бенет и изследователя от университета в Монреал Жил Брасар.

Новата система, за която бе съобщено на научната конференция за системи за защита на данните във Виена, засега има 6 основни възела, разпределени в целия град.
Общата дължина на мрежата е 200 километра, като всички възли са обединени чрез оптичен кабел.

Всички квантови механизми тук се базират на известния във физиката Принцип на неопределеността на Хайзенберг, формулиран още през 1927 година.
Принципът се заключава в това, че не може да се прихване квантова информация, без да се изопачи или разруши.
Базовият принцип на такова криптиране лежи на неопределеността на поведението на квантовата система невъзможно е едновременно да се получат и координатите, и импулсът на частицата, не е възможно да се измери един параметър на фотона, без да се изкриви друг, обясняват създателите на системата.

На практика това означава, че системата се шифрира сама. Светлинните фотони, движещи се в мрежите представляват шифриращи ключове и самата информация едновременно.

Засега в мрежата са обединени шест от офисите на компанията Siemens, която е разработила оборудването за квантовата система за кодиране и декодиране.
Възлите се състоят от специални боксове с размерите на системния блок на компютъра и са снабдени със светлинни детектори.

Детекторите улавят светлинните лъчи от каналите за връзка и създават от тях ключ за дешифриране на предаваните данни.
В случай, че хакери теоретично се опитат да прихванат ключа, те трябва да прихванат конкретни фотони с конкретна поляризация.
Дори и в случай, че някой успее да направи това, самата последователност от фотони ще бъде нарушена и шифрованата информация така или иначе няма да попадне в неподходящи ръце.

Този принцип в детайли е известен на физиците от години, но досега специалистите не са успявали да реализират такава система на практика в градски мащаби.
Сега обаче бе направена практическа демонстрация на работата на мрежата и системата за квантово криптиране, подчертават разработчиците.

По думите на инженерите от университета във Виена в най-скоро време такива системи ще бъдат на разположение в банковата, промишлената, военната и телекомуникационни сфери.

Тагове: