Вече знаем, че ChatGPT покорява света и не е изненада, че и други държави искат да си имат поне един домашен любимец от този тип. Осъзнавайки потенциала на AI, правителството на Обединеното кралство обяви, че ще инвестира 900 милиона паунда в авангарден суперкомпютър като част от стратегия за изкуствен интелект, която включва осигуряването на възможност страната да изгради свой собствен BritGPT.
Министерството на финансите очерта плановете си да похарчи тази крупна сума за изграждането на екзамащабен компютър, който ще бъде няколко пъти по-мощен от най-големите компютри в Обединеното кралство, и за създаването на нов изследователски орган за изкуствен интелект.
Екзамащабният компютър може да се използва за обучение на сложни модели на изкуствен интелект, но има и други приложения в науката, промишлеността и отбраната, включително за моделиране на метеорологични прогнози и прогнози за климата.
Според Министерството на финансите, инвестицията ще "позволи на изследователите да разберат по-добре изменението на климата, да подпомогнат откриването на нови лекарства и да увеличат максимално потенциала ни в областта на изкуствения интелект".
Известно е, че към момента съществува само един екзамащабен компютър - Frontier, който се намира в американската Национална лаборатория Оук Ридж и се използва за научни изследвания. Frontier беше пуснат в експлоатация през 2022 г., а производството му е струвало около 500 милиона паунда.
Правителството призна неотдавнашните пробиви в областта на големите езикови модели, технологията, която стои зад чатботове като ChatGPT на OpenAI и Bard на Google. Ето защо е взето решение, че ще бъде създадена работна група, която "да развие суверенния капацитет на Обединеното кралство в областта на моделите на основата, включително големите езикови модели".
Миналия месец депутатите бяха уведомени, че Обединеното кралство трябва да инвестира в големи езикови модели, в противен случай рискува да загуби от държави като Китай и големи корпорации.
Освен това Министерството на финансите заяви, че през следващите 10 години всяка година ще присъжда награда от 1 млн. паунда за най-прогресивните изследвания в областта на AI. Наградата ще бъде наречена "Манчестърска награда" в памет на така нареченото "Манчестърско бебе" - предшественик на съвременния компютър, създаден в университета в Манчестър през 1948 г.
През следващото десетилетие правителството ще инвестира и 2.5 млрд. паунда в квантови технологии. Квантовите компютри се основават на квантовата физика, която изследва начина на функциониране на субатомните частици, изграждащи Вселената, и квантовите компютри са способни да изчисляват чрез огромен брой различни резултати.
Снимки: YouTube
Виж още: Китайският конкурент на ChatGPT се препъна още на старта