Gallery "5348"
Джими Уелс, основателят на електронната енциклопедия Wikipedia, очаква интернет и технологичните компании да изпитат сериозна криза", която може да доведе до проблеми за някои от най-именитите уеб сайтове, предава The Telegraph.Според Уелс глобалната икономика стои пред сериозна рецесия, която ще засегне тези уеб сайтове, които зависят предимно от реклама.
Няма да има 10-процентов колапс, който ще убие всички, но приходите от реклама ще спаднат и това ще засегне хората, а много маргинални играчи ще имат сериозни проблеми".
Уелс е допълнил, че акциите на големите играчи в бранша ще пострадат, някои от тях сериозно - но като цяло не мисля, че ще е чак толкова зле".
Според предприемача, най-сериозно и продължително ще пострада Yahoo. Търсачката миналата седмица вече съобщи за съкращаване на 1,500 свои служители и 64% спад на тримесечните печалби.
Джери Янг, главният изпълнителен директор, може да проклина деня през месец май, в който той отхвърли предложението на Microsoft да изкупи бизнеса му за $44.6 милиарда, счита Уелс.
Може би има право, защото от май насам акциите на Yahoo! паднаха от $28 до $12.65 (което е едва една десета от върха, поставен през 2000 г.) Според Уелс, бъдеще за Yahoo! е възможно само ако се обедини с някой голям играч на пазара.
Джими Уелс стана високо ценен оракул за бъдещето на Интернет, след като неговия некомерсиален проект с отворен код Wikipedia, стартирала през 2004 г., постигна огромен успех и допринесе за развитието на web2.0, счита The Telegraph.
Но дори и Уелс бе принуден миналата седмица да намали персонала на Wikipedia с 10% в отговор на кризата, която се задава на рекламния пазар. Стъпката си той оправдава с нуждата да бъде отговорен и да постегне кораба".
Според интернет предприемача, съкращаването на работни места и мрачните прогнози за бъдещето на Силициевата долина представляват прекалено силна реакция, тъй като забавянето в сектора няма да е същото като кървавата баня" от пукането на дотком балона през 2000 и 2001.
Развитието на интернет сектора е по-различно от посоката преди седем години. Може би стартиращите предприятия още не са на печалба - но поне имат идея за бизнес модел" и повечето правят неща, които ще проработят - счита той. В спомените на всички е бил крахът от началото на века и не се е стигнало до масирано надценяване на акции и компании.
Въпреки всичко посочено, Джими Уелс е на мнение, че при сегашната рецесия мнозина ще фалират, пише money.bg.
Коментари (0)