
Gallery "5343"
Разговорите по ICQ, Skype и електронната поща ще се ползват като улики при престъпление в България. Данните кой с кого чати и пише електронни писма ще се съхраняват само 1 година. Това замисля депутатът от НДСВ Минчо Спасов с няколко промени в закона за електронните съобщения. В момента всеки доставчик на интернет може да пази без фиксиран срок информация в какви сайтове влиза потребителят и с кого си пише мейли. Според европейската директива за интернет сигурността срокът за съхраняване на такава информация е 2 години. Тя може да се използва при сериозни престъпления и застрашаване на националната сигурност.
"Тъй като национална сигурност е много широко понятие, предлагам това да отпадне от законопроекта ни. Идеята е тези данни да се ползват само при тежки престъпления - такива, които според закона се наказват с над 5 години затвор. Съдържанието на мейлите и чата няма да излиза наяве", обясни Спасов. При проверка на доставчика единственото, което ще се вижда, е кой с кого е чатил и кога точно е станало това. Времето за комуникация също ще е записано, подобно на телефонна разпечатка.
Спасов коментира, че достъпът до интернет пощата на някой ще става според закона за достъп до СРС. Ако някой е подслушван или мейлът му е следен и съдът постанови, че разрешението за това е неправомерно, отговорността да падне върху държавата, предлага още Спасов. Доставчиците пък ще трябва, след като е минала година, да унищожат информацията и да пуснат доклад за това до прокуратурата.
Провайдърите ще трябва да се снабдят със специален софтуер за унищожаване на логовете или да ги трият ръчно, обясни Спасов. Ако не посочи срок на съхранение на мейлите, България ще бъде глобена от ЕС, напомни царистът. Той предлага за злоупотреба с интернет данни да се плаща и глоба от 5000 лева.
Коментари (0)