Според разследване на Bloomberg инженерният персонал на OpenAI е сред най-добре платените в индустрията. Данните сочат, че един талантлив служител на фирмата зад ChatGPT може да очаква заплата плюс бонуси и награди с акции на стойност около 800 000 долара годишно. Последният доклад изглежда потвърждава, че OpenAI е най-големият платец в областта на ИИ, като новите инженери и изследователи получават до два пъти повече, отколкото биха могли да получат от работа в Nvidia например.
През 2023 г. ИИ е нещо повече от модна дума в ИТ индустрията, а годината може да бъде запомнена като тази, в която са положени основите на генеративния ИИ, какъвто го познаваме. Компаниите с пръст в AI са били големи печеливши за инвеститорите тази година и изглежда, че тази сполука се е пренесла и върху техните служители - заплатите на наетите заради опита им в областта на AI растат главоломно.
В доклад на Bloomberg (позоваващ се на данни от Levels.fyi) се казва, че инженерите по изкуствен интелект могат да очакват до 12.5 % по-високи заплати от тези на колегите си, които не работят с изкуствен интелект. Ако разгледате свободните работни места за инженери в OpenAI, може да видите широк диапазон от заплати, вариращи от 200 000 до 450 000 долара. Като се добавят бонусите и наградите за акции, щастливите служители ще се радват на годишна заплата, която ще достигне общо 800 000 долара.
Причината за високите заплати (и бонуси) изглежда е старият закон за търсенето и предлагането в действие. Според доклада на източника е изключително трудно да се намерят опитни и подходящо квалифицирани хора - и да се задържат. Нещо повече, твърди се, че опитът е особено важен тук, тъй като "има голяма разлика между разбирането на моделите на изкуствен интелект на теоретично ниво и наличието на умения и опит за реалното им прилагане", посочва Bloomberg.
Пазарът на таланти в областта на изкуствения интелект не изглежда да се радва на облекчаване на натиска в средносрочен план. Изглежда, че все още се носим високо на вълната на изкуствения интелект, като 2024 г. вече неофициално се нарича годината на компютъра с изкуствен интелект. По този начин уменията в областта на изкуствения интелект ще бъдат още по-търсени за разработване на нови приложения и преживявания, които да задвижват целия нов хардуер и софтуер с изкуствен интелект като Windows 12.
Снимка: Unsplash
Виж още: Над половин милион души желаят пламенно Tesla Cybertruck