Apple пусна оригиналния iPad през 2010 г. По онова време той беше оспорван като нелепа идея. Гигантски смартфон? Какъв би бил смисълът в това? Apple обаче имаше последната дума, тъй като iPad сега е най-популярният таблетен компютър в света - и само расте.
Разбира се, не отне много време, докато се появи таблет на Google. Първо, компанията пусна няколко таблета от линията Nexus, като Nexus 7 е едно от най-добре запомнените устройства в историята на Google. Последният Android таблет от компанията беше Pixel C. Очевидно е, че през годините са пуснати много таблети с Android на трети производители, въпреки че версиите не са толкова чести, колкото са били преди.
След Pixel C, Google си взе почивка от джобните компютри с Android. Гигантът се появи отново с нова линия от компютри от линията Pixel Slate, която този път работеше на Chrome OS. Те продължиха едно поколение, преди Google да излезе напълно от пазара на таблети.
Макар че вероятно няма да има друг таблет на Google, изглежда, че компанията е готова да опита отново да помогне за това някой да открадне част от пазарния дял на Apple.
Нова обява за работа от Google демонстрира подновения интерес на компанията на пазара на таблети. Обявата е за старши инженерен мениджър с опит с Android приложения за таблети.
Офертата не предполага, че ще има нов таблет на Google. Изглежда обаче, че Google иска служителите да помогнат за пускането на таблети с Android на пазара чрез OEM партньори. С други думи Google може най-накрая да разбере, че ако таблетите с Android ще успеят, OEM производителите се нуждаят от подкрепа от Google, а не просто да правят всичко сами.
Изненадващото пускане на Android 12L беше първият знак, че Google може да се интересува отново от таблетите. Въпреки това тази обява за работа предполага, че компанията ще направи много повече от просто пускане на версия на Android, която има предвид по-големите дисплеи.
Надяваме се Google да не се изложи отново. Крайно време е феновете на Android да имат таблети, които напълно се конкурират с iPad.
Снимка: Pikrepo
Виж още: Дигитална трансформация на финансовата индустрия: водещите тенденции за 2022