Провеждането на телефонен разговор между Ню Йорк и Сан Франциско днес не се зачита като извънреден технологичен подвиг. И с право. Но ако се върнем през далечната 1915 година, един вербален междуконтинентален разговор е забележително и почти невероятно постижение в областта на технологиите.
Но защо ви припомняме този факт? Отговорът е, че тази неделя се навършиха 100 години от първото трансконтинентално телефонно обаждане, осъществено от емблематичния изобретател Александър Греъм Бел, намиращ се в Ню Йорк, с неговият помощник Томас Уотсън, намиращ се в Сан Франциско. Думите на Бел към Уотсън са били: "Тук ли си? Чуваш ли ме?“. Телефонното обаждане също включва президента Удроу Уилсън, който се е намирал в Белия дом, и президента на AT & T Теодор Вайл в Джорджия.
Първата официална трансконтинентална телефонна линия е открита на 25 януари 1915 г. Но разбира се, действителният първи трансконтинентален телефонен разговор вероятно се е провел предходната година, твърдят историци, тъй като в началото на всяко нещо се провеждат и съответните тестове.
Бел е и човекът зад първия телефонен разговор изобщо, който се е провел на 10 март 1876 година - 39 години преди трансконтиненталния разговор. Това телефонно обаждане също е включвало помощника на Бел, Уотсън, и е гласяло: "Г-н Уотсън, елате тук", казва Бел. "Елате тук. Искам да ви видя."
AT & T са изградили телефонната система от бряг до бряг, която включва 130 000 телефонни стълбове и 2500 тона медни проводници с обща дължина 5471 километра, според информация от компанията. На снимката виждате и телефоните, с които са осъществени първите телефонни разговори между Бел и Уотсън.
Прочетете още: Нов метал чупи рекорда за хидрофобност