През последните две десетилетия онлайн пиратството се оказа огромно главоболие за развлекателната индустрия. Правителствата по целия свят признават това предизвикателство и, когато е възможно, подават ръка за идентифициране и справяне със заплахите.

Европейската комисия например съставя на всеки две години „Списък за наблюдение на фалшифицирането и пиратството“, следвайки примера на Съединените щати. Подобно на американския си еквивалент, списъкът на ЕС разчита на информация от носителите на авторски права, които номинират проблемни сайтове и услуги за включване.

Тази седмица Комисията публикува последната версия на списъка за наблюдение на фалшифицирането и пиратството. Докладът съдържа подробен преглед на пиратството, включително статистически данни от много проучвания, които са били публикувани по-рано. Освен това в него се посочват най-сериозните заплахи днес.

В сравнение с предишното издание изглежда, че има по-силен акцент върху пиратството на игри. Няколко нови попълнения са свързани с игри, включително неуловимият човек зад сайта FitGirl и няколко имена на домейни NSW2U. И двата са блокирани от доставчиците на интернет услуги в няколко държави от ЕС.

Други новодобавени са сайтът за стрийминг Doodstream, сайтът за стрийминг на спортни предавания Pirlo TV, хостинг доставчикът Virtual Systems, IPTV услугата GenIPTV и пиратската видеотека Vidsrc.

Друга нова цел е Njallа - посредникът за регистрация на домейни, насочен към защитата на личните данни, основан от съоснователя на Pirate Bay Питър Сунде. Услугата се управлява от базираната в Сейнт Китс и Невис компания 1337 Services. Според доклада на ЕС изглежда, че Njalla прави нещо повече от това да регистрира домейни за своите клиенти. Твърди се, че тя позволява на хората да стартират цялостен пиратски сайт, използвайки услугата.

„Тази готова услуга за улесняване на пиратството улеснява бъдещите пирати да създават и печелят от напълно функциониращи пиратски услуги“, се казва в доклада на ЕС.

Последната нова платформа, която се откроява, е InterPlanetary File System, по-известна като IPFS. Това е децентрализирана мрежа, в която потребителите предоставят файлове един на друг. Системата прави уебсайтовете устойчиви на цензура и не са уязвими от редовни прекъсвания на хостинга.

Тези предимства позволяват на архивисти, създатели на съдържание, изследователи и много други надеждно да разпространяват големи обеми от данни в интернет. Уикипедия например я използва, а Lockheed Martin помогна за изстрелването на версия на IPFS в космоса.

Същите устойчиви на цензура характеристики обаче са привлекателни и за пиратските сайтове, поради което ЕС вече го включи в своя списък за наблюдение. Същото се отнася и за Interplanetary Distributed Literature Catalog (IPDL), който поддържа връзки към торент и IPFS архиви.

Снимка: Unsplash

Виж още: Земята би могла да се побере 2000 пъти в някогашната гигантска форма на Юпитер