Според The New York Times Apple е обсъждала "многогодишни сделки на стойност поне 50 милиона долара" с издатели и новинарски медии като NBC News, Condé Nast (издател на Vogue и The New Yorker) и IAC (издател на People, Better Homes and Gardens и The Daily Beast). Apple иска да използва съдържанието на тези новинарски организации, за да обучи чатбот с генеративен изкуствен интелект. Предполага се, че OpenAI е постигнала споразумения с новинарската агенция Associated Press и компанията майка на Politico, за да помогне за обучението на ChatGPT.

Apple се опитва да навакса изоставането си, когато става въпрос за генеративен ИИ, и се съобщава, че харчи милиони долари на ден за тези усилия. Apple има големи планове за ИИ и в докладите се казва, че технологичният гигант работи по подобрена версия на виртуалния асистент Siri за iOS 18 - нещо, което би трябвало да направи потребителите на iPhone изключително щастливи. Компанията също така се надява да добави някои нови функции на ИИ в iPhone с iOS 18.

Много потребители на iPhone биха искали да видят как Apple преработва Siri, използвайки технология, базирана на изкуствен интелект. Въпреки че имаше предимството да въведе Siri в iPhone 4s през 2011 г., виртуалният асистент изостана от Google Assistant и Alexa на Amazon.

Не всички издатели на новини, за които се говори, са щастливи, че архивите им се използват за обучение на генеративен изкуствен интелект дори ако това означава голямо заплащане за тях благодарение на Apple. The Times пише, че издателите, за които се говори, че се интересуват от сделка с Apple, може да се опасяват, че ще бъдат подложени на правна отговорност, произтичаща от използването на тяхното съдържание от Apple. Част от тази реакция може да се дължи на това, че Apple не е категорична относно плановете си за изкуствен интелект занапред.

Съобщава се, че ръководителите на Apple се опитват да разберат как да получат данните, необходими за продукт с генеративен ИИ. Един от най-големите недостатъци на ИИ е, че някои отговори са напълно измислени и неверни. Това се нарича "халюцинация" и Apple вярва, че като използва новинарски архиви за обучение на своя ИИ, може да предложи по-надеждна функция, базирана на ИИ.

Снимка: Unsplash

Виж още: Полицията препоръчва на родителите да деактивират тази функция на iPhone