В наши дни олимпийските пръстени могат да се видят буквално навсякъде. Символът обаче е интелектуална собственост на Международния олимпийски комитет (МОК), както и цялото спортно съдържание, което виждаме всеки ден. Освен че стриктно блокира съдържанието, споделяно онлайн от съответните телевизионни оператори, МОК разбираемо полага големи усилия за борба с всички незаконни източници, които споделят стриймове на живо или записи на спортни предавания.

Лицензите за излъчване са много скъпи и трудни за получаване предвид конкуренцията на пазара на излъчване. Поради това през последната седмица МОК е изпратил на Google хиляди DMCA известия за сваляне, съобщава TorrentFreak.

През 2008 г. МОК влезе в сблъсък с печално известния Pirate Bay - който дори временно промени името си на The Beijing Bay - в опит да свали незаконно споделеното спортно съдържание. Изглежда обаче, че 16 години по-късно торентите не са основната причина за главоболията. Съвременният виновник - съмнителни уебсайтове за стрийминг на живо.

Появата и изтеглянето на торентите отнема време, а предаванията на живо имат потенциала да се конкурират с официалните, често платени (в зависимост от телевизионния оператор) предавания. Затова МОК си партнира с компанията за борба с пиратството Friend MTS, за да обработва хилядите DMCA заявки, необходими за защита на финансовите интереси на телевизионните оператори и на самия МОК.

Само до края на юли МОК е поискал от Google да премахне повече от 5900 URL адреса от своята търсачка. През следващите дни последваха още, а в списъка преобладаваха пиратски сайтове за стрийминг, твърди TorrentFreak, тъй като не е идентифицирал нито един торент сайт.

Стриктното блокиране на олимпийското съдържание на географски принцип е притеснително и за тези в чужбина, които не говорят английски (или съответния език на страната) и искат да гледат игрите законно, но нямат достъп до онлайн стриймовете на родния си телевизионен оператор поради законови ограничения. За щастие на засегнатите те все още могат да гледат голямото спортно събитие, като използват нещо като VPN услуга.

Снимка: Unsplash

Виж още: AI браншът се нуждае от 600 милиарда долара годишно, за да покрие търсенето си на мощен хардуер

Още от Social