PLD Space си е осигурила заем от 11 млн. евро, за да финансира разработването на площадка за изстрелване на своята ракета за частична повторна употреба Miura 5, която трябва да стане първата частна ракета за изстрелване на сателити в Европа - освен ако някой от конкурентите ѝ не я изпревари. Заемът ще помогне на испанския стартъп да изгради съоръжението за изстрелване, което се намира на основния европейски космодрум във Френска Гвиана и се оценява на около 16 млн. евро.
PLD Space изстреля първата си по-малка ракета, Miura 1, от Испания миналата година. За по-голяма орбитална ракета като Miura 5 обаче компанията се нуждае от съоръжение със специфични възможности. Те включват голяма стартова площадка, цялостен център за контрол на полетите и достъп до географски оптимално място за орбитални траектории.
PLD Space планира да провежда тестови и летателни кампании за MIURA 5 от площадката. Първият полет на ракетата е планиран за края на 2025 г.
Раул Торес и Раул Верду, състуденти от университета, основават PLD Space през 2011 г. с идеята да създадат нещо подобно на европейската версия на SpaceX на Илон Мъск. Сега в компанията работят над 250 души. До момента тя е набрала финансиране в размер на 170 млн. евро.
Амбициите на компанията се простират отвъд MIURA 5. Тя планира да разработи Miura Next, семейство тежки ракети за многократна употреба до 2030 г., и капсулата Lince - първия частен пилотиран космически кораб в Европа.
Morgan Stanley прогнозира, че космическата икономика ще нарасне от 355 милиарда евро през 2020 г. до над 1 трилион евро през 2030 г., а конкуренцията за наградите е ожесточена. САЩ остават световен лидер, докато Китай се превръща в мощен претендент. Назад остава Европа, която исторически изостава в космическата надпревара.
На този фон компании като PLD Space се смятат за изключително важни, за да се гарантира, че Европа няма да стане твърде зависима от чужди сили - и компании като SpaceX - за достъп до Космоса.
PLD Space се надява да бъде флагман на нова ера на частни европейски космически полети, но тя не е сама. Компанията е изправена пред силна конкуренция от страна на други стартъпи с подобни амбиции и сходни срокове.
Две от най-обещаващите са Rocket Factory Augsburg (RFA) и Isar Aerospace - и двете от Германия. Тези стартъпи разработват орбитални ракети за частично повторно използване с капацитет, подобен на този на Miura 5 - 1000 - 1500 кг. И трите претендента се стремят да станат първата частна компания, която ще изведе в орбита ракета носител за сателити, създадена в Европа.
Снимка: Unsplash
Виж още: Philips 55PUS8919 (The One) демонстрира мощта на новата операционна система – Titan OS