Космическият телескоп "Джеймс Уеб" се завърна, за да нарисува отново великолепен портрет на небето. Този път мощният телескоп е насочен към галактиката Сомбреро, наричана още Месие 104 или М104. Крайният резултат: великолепно изображение, което променя представата ни за този конкретен регион от Космоса.
При по-внимателно разглеждане с помощта на средния инфрачервен спектър на "Уеб" галактиката Сомбреро вече не прилича истински на своята съименница. Тя по-скоро прилича на мишена за стрелба с лък, в чийто център има стрела. Средата на мишената всъщност е свръхмасивна черна дупка.
Острата разделителна способност, предлагана от инструмента за средни инфрачервени лъчи (MIRI) на "Уеб", най-накрая ни дава възможност да разгледаме подробно външния пръстен, показвайки "сложни струпвания" от прах. Предишните изображения, заснети с видима светлина, правеха района да изглежда "гладък като одеяло". Телескопът представя по-сложна картина.
Особеният характер на праха показва наличието на въглеродни молекули, наречени полициклични ароматни въглеводороди, които обикновено илюстрират наличието на млади звездообразуващи региони. Вероятно случаят тук е такъв, въпреки че се смята, че галактиката Сомбреро не е място на засилено звездообразуване.
Учените смятат, че в галактиката се образува по-малко от една слънчева маса годишно. Галактиката Млечен път, откъдето най-вероятно четете този текст, създава приблизително две слънчеви маси годишно. Месие 82, наричана още Галактиката на пурата, създава около 20 слънчеви маси годишно.
На изображението MIRI се вижда и цял куп галактики на фона на пространството, всички с различни форми и цветове. Астрономите се занимават с изучаването на тези фонови галактики, за да определят колко далеч се намират те. Що се отнася до галактиката Сомбреро, тя се намира на 30 милиона светлинни години от Земята, дълбоко в съзвездието Дева. Галактика, която е твърде далеч, за да можем да се надяваме да пътуваме до нея? Типична независима Дева.
Разбира се, това е само последното великолепно изображение, предоставено ни от телескопа. Наскоро той откри най-отдалечената галактика, наблюдавана някога, и ни даде нова перспектива към любимия на всички леден гигант Уран.
Снимка: Unsplash/NASA
Виж още: Китайските хакери се готвят за дигитален конфликт със САЩ