Подводният робот на Океанския институт „Шмидт“ засне необикновеното видео, докато изследва морското дъно край бреговете на Чили. Дълбоководни учени бяха изумени от рядката гледка на майка калмар, която пренася яйцата си през океана, излагайки се на риск, за да защити потомството си.
Повечето калмари снасят яйцата си на морското дъно и не полагат никакви родителски грижи. Черноокият калмар (Gonatus onyx) е един от малкото видове, които отглеждат яйцата си в мътилка.
„Женската Gonatus onyx носи голямата си яйчна маса в продължение на месеци, като я държи окачена на кукички на пипалата на калмара“, пише институтът в своя LinkedIn профил. „Това е опасно време за всички. Мътещите калмари не могат да се движат много бързо и могат да бъдат лесна плячка за дълбоко гмуркащи се морски бозайници.“
В това струпване има до 3000 яйца. Времето за инкубация може да бъде от шест до девет месеца, като през цялото време майката ще изпомпва вода над яйцата, за да се увери, че те имат добър приток на кислород. Това движение помага и на по-зрелите люпила да се освободят от яйцата си, когато са готови да отплуват самостоятелно.
„След снасянето на яйцата тя ще остане без храна и докато те се излюпят, ще е близо до смъртта“, казват експертите на института.
Снимка: Unsplash/Schmidt Ocean Institute
Виж още: Китайски марсоход се натъкна на доказателства за древен марсиански бряг