Базираният в Ню Йорк стартъп Near Space Labs разгръща мрежа от балони на голяма височина, оборудвани с усъвършенствани роботизирани камери, за заснемане на изображения с висока резолюция на застрашени от бедствия райони в САЩ.

Стартъпът заяви, че с тези усъвършенствани изображения цели да ускори работата на застрахователните компании, които разчитат на данни от въздуха, за да оценят рисковете за собствеността и да реагират на щети, причинени от екстремни метеорологични явления.

Новоразположените балони са оборудвани с роботи с изкуствен интелект, наречени Swifts, които могат да заснемат изображения с резолюция 7 см на пиксел, според скорошно изявление на компанията. Работейки в стратосферата на височина два пъти по-голяма от тази на търговските самолети, но по-ниска от тази на спътниците за наблюдение на Земята, всеки Swift може да заснеме до 1000 квадратни километра изображения на полет - приблизително колкото петте района на Ню Йорк.

Компанията планира да предоставя на застрахователите чести детайлни наблюдения на зоните на природни бедствия - до детайлите на покрива на сградата, - за да им помогне да оценят по-добре имуществените щети и да направят по-точни оценки на риска.

„С нашите балони и Swifts застрахователните компании могат да получат достъп до информация веднага след катастрофата, да оценят щетите и да изплатят обезщетения в рамките на дни, а не на седмици и месеци“, заяви наскоро пред CNBC Рема Матевосян, главен изпълнителен директор на Near Space Labs. „Нашите балони заснемат това, което биха направили 800 000 дрона с един полет - това означава, че можем да бъдем по-бързи, по-добри и по-евтини за нашите клиенти.“

Неотдавнашното разгръщане е предназначено да бъде от полза особено за пазара на жилищно застраховане в САЩ, който се бори да защити инвестициите си поради нарастващия брой сгради, разрушени от бедствия, свързани с климата, и нарастващите разходи за възстановяване на домовете, причинени от инфлацията. През 2023 г. отрасълът претърпя нетна загуба в размер на 15.2 млрд. долара - най-лошата от 2000 г. насам.

Все по-честите и тежки метеорологични явления - като ураганите в югоизточната част на САЩ и горските пожари на Запад - накараха големите застрахователи да се оттеглят от високорискови щати като Флорида, Калифорния и Тексас. Това напускане се отрази негативно на стойността на имотите и остави собствениците на жилища с по-малко и по-скъпи възможности за застраховане на жилища и пожари. Според Near Space Labs основната причина за тази криза е разминаването между ескалиращите климатични рискове и способността на застрахователите да ги оценяват точно.

Мрежата Swift - която лети на височина между 18 300 до 25 900 м - може да картографира подробно големи зони на бедствия в рамките на часове вместо седмици, като предоставя чести актуализации, които позволяват на застрахователите да наблюдават променящите се условия, да оценяват по-точно рисковете и да определят подходящи цени на полиците, „което потенциално им позволява да останат или да се върнат на пазари, които преди това са изоставили“, се посочва в изявлението.

Изображенията с висока резолюция също така спестяват време и ресурси на застрахователите, които иначе трябва да изпращат хора на място, за да оценяват имуществените щети.

Снимка: Unsplash

Виж още: Ето кои са победителите в конкурса HUAWEI XMAGE Awards 2024 „Стоплящ сърцето свят“