
От началото на юли в нашата Слънчева система се появи нов междузвезден обект, но докато много учени са съгласни, че той произхожда от далечна област, физик от Харвард предлага съвсем различна хипотеза.
Открит на 1 юли от телескопа ATLAS в Чили, 3I/ATLAS е междузвезден обект, който опровергава научните познания. Той няма известни кометни характеристики и от началото на наблюденията с помощта на спектроскопичен анализ не е открит газ.
Но това не е всичко, тъй като неговата траектория също интригува учените. Той следва ретроградна орбита около Слънцето. Освен това, неговите размери също са удивителни, тъй като се оценява, че диаметърът му е над 20 км.
Така че, като взема предвид тези аномалии, физикът Ави Льоб, който е и професор по теоретична физика в Харвардския университет, не се колебае да изкаже една удивителна хипотеза. Според него, 3I/ATLAS притежава характеристики, които карат човек да мисли за извънземна машина, а не за естествен обект.
За да подкрепи своята теза, той се позовава на траекторията на тази звезда. Ако тя премине близо до Венера, Марс и Юпитер следващата есен, както изглежда вероятно, това би могло да бъде умишлено насочване към нашата вътрешна слънчева система, тъй като вероятността за този сценарий е само 0,005%. Друг аргумент е, че този междузвезден обект ще бъде най-близо до Слънцето на 29 октомври и според Льоб това може да съответства на стратегия за затъмнение, за да се попречи на нашите инструменти да го изучават по-дълго.
Въпреки че тези твърдения предизвикват голям шум, не всички са съгласни с тях. Всъщност Ричард Мойсл, ръководител на отдела за планетарна отбрана в Европейската космическа агенция, счита, че характеристиките на обекта съответстват на тези, които се очакват от естествен обект.
Накрая, тази позиция напомня многото дебати, които се проведоха относно 1I/ʻOumuamua през 2017 г., когато беше открита тази удивителна звезда. И си струва да се отбележи, че Льоб също е правил изявления по темата, които понякога предизвикваха противоречия.
Снимка: Unsplash