Неуморният стремеж на човечеството към прогрес е довел до забележителен напредък в развитието на инфраструктурата. Способността ни да променяме природния свят е неоспорима - от високите небостъргачи до огромните язовири. Тези грандиозни строежи обаче водят до непредвидени последици, които могат да надхвърлят пределите на непосредственото им обкръжение. Според НАСА създадените от човека структури, наред с природните явления могат да повлияят на въртенето на Земята и да доведат до дълбоки последици.

Светът е свидетел на безпрецедентно нарастване на строителството на огромни инфраструктури, които предизвикват самите закони на гравитацията и инженерството. Иконични структури като Бурдж Халифа в Дубай, Шанхайската кула и Часовниковите кули в Саудитска Арабия са пример за този неумолим стремеж към величие. И все пак освен спиращата дъха архитектура тези постройки повдигат важни въпроси за въздействието им върху нашата планета. Сред тези монументални постройки се откроява язовирът „Три ждрела“ в Китай. Като най-големия хидроенергиен язовир в света, разположен в провинция Хубей, той символизира амбицията на Китай да използва природните си ресурси и да утвърди инженерните си умения.

В областта на възобновяемите енергийни източници Китай е водещ производител на електроенергия от водноелектрически централи в света. Въпреки впечатляващите си мащаби язовирът „Три ждрела“ задоволява само 3% от енергийните нужди на страната. Значението му обаче надхвърля производството на енергия. В доклад на НАСА се посочва, че язовирът може да повлияе на въртенето на Земята. Такива промени настъпват, когато някое събитие е свързано със значителна промяна на масата, било то земетресение или пълнене на язовир.

За да разберете потенциалното въздействие на язовирната стена, помислете за фигурист на лед, който регулира въртенето си, като променя позицията на ръцете си. По същия начин земетресението от 2004 г. съкрати деня с 2.68 микросекунди. Ако резервоарът на язовир „Три ждрела“ се напълни докрай, в него ще има приблизително 10.6 трилиона галона вода (40 кубични километра). Тази огромна водна маса би увеличила продължителността на деня с 0.06 микросекунди и леко би променила формата на Земята, като я направи по-заоблена на екватора и по-плоска на полюсите.

Проучване, публикувано през 2022 г. в списание Open Geosciences, показва, че промяната на нивото на водата в резервоара влияе върху гравитационното поле в Западен Съчуан, което от своя страна влияе върху сеизмичността в този район.

Подобни промени, макар и на пръв поглед незначителни, подчертават сложния баланс на системите на нашата планета. Кумулативният ефект от многобройните човешки дейности може да има значителни последици за въртенето на Земята, климата и цялостната ѝ стабилност. Тъй като продължаваме да експлоатираме природните ресурси в безпрецедентен мащаб, разбирането на тези нюанси става все по-важно.

Влиянието на човешките строежи върху нашата планета предизвиква все по-голяма загриженост. Докато продължаваме да изграждаме все по-големи и по-тежки структури, е изключително важно да разберем потенциалните последици. Как тези промени ще се отразят на ежедневието ни и на околната среда в дългосрочен план? Инфраструктури като язовир „Три ждрела“ напомнят за огромното влияние на човечеството върху Земята. В крайна сметка трябва да се запитаме дали сме готови да поемем отговорностите, които съпътстват тези технологични постижения.

Снимка: Unsplash

Виж още: Океаните на Земята някога са били зелени, показва изследване на вулканичните води