Астрономите са открили ветрове на далечен свят, които духат с феноменалната скорост от 9 километра в секунда, или 33 000 километра в час - най-бързите ветрове, измервани някога на планета.
Далечният свят, газов гигант, наречен WASP-127b, който беше открит през 2016 г., обикаля около звезда на 520 светлинни години от Земята. Той обикаля около звездата-домакин само за четири дни, като следва леко наклонена орбита. Екзопланетата вероятно е свързана със звездата си по същия начин, по който Луната е свързана със Земята - но може би най-голямата ѝ ексцентрична черта е, че е малко по-голяма от Юпитер, но е само 16% по-масивна, което я прави една от най-пухкавите планети, известни на астрономите. Силно раздутата ѝ природа позволява на нетърпеливите астрономи да надникнат в горните слоеве на атмосферата ѝ.
Екип, ръководен от Лиза Нортман от Германския университет в Гьотинген, използва спектрограф на Много големия телескоп в Чили, за да наблюдава WASP-127b, когато тя преминава пред своята звезда, блокирайки част от нейната светлина. Анализирайки филтрираната светлина, която включваше ясно изразени пропадания или „отпечатъци“ от различни молекули, поглъщащи светлина с различна дължина на вълната, изследователите установиха наличието на въглероден оксид и водни пари в горните слоеве на атмосферата на планетата.
При по-нататъшното изучаване на този спектър изследователите казват, че са били озадачени, когато са забелязали два пика с различна дължина на вълната за тези молекули, което показва, че някои от тези молекули се отдалечават от Земята, а други се движат към Земята, докато трети се отдалечават със същата скорост.
„Бях малко объркан“, казва Нортман пред New Scientist. „Но с малко по-внимателен анализ на данните стана по-ясно, че има два сигнала. Бях доста развълнуван - първата ми мисъл веднага беше, че това трябва да е някакъв вид свръхвъртящ се вятър“.
По-нататъшният анализ на събраните спектри показа, че движението е максимално на екватора на планетата, така че екипът заключи, че наблюденията могат да бъдат обяснени със свръхзвукови ветрове, които са ограничени до екватора на планетата.
„Този сигнал ни показва, че около екватора на планетата има много бърз, свръхзвуков, струен вятър“, казва Нортман в изявление. „Това е нещо, което не сме виждали досега.“
Въпреки че причините за зашеметяващото време не са напълно изяснени, изследователите смятат, че тези ветрове са шест пъти по-бързи от скоростта, с която се върти самата планета. За сравнение - Нептун държи рекорда за най-бързи ветрове в нашата Слънчева система; ветровете на WASP-127b са изумително 18 пъти по-силни.
Последните наблюдения показват също, че температурата на планетата е малко по-различна в сутрешните и вечерните часове, което показва, че тя „има сложни климатични модели, точно както Земята и други планети от нашата система“.
Снимка: Unsplash/ESO/L. Calçada
Виж още: Ето една основателна причина да се замислите дали е време да смените имейл доставчика си