Учените потвърдиха, че пространството около нас се разраства по-бързо, отколкото физиката може да обясни, въз основа на прецизни измервания на галактически клъстер на разстояние над 300 милиона светлинни години.
От близо век астрономите разбират, че това, което е започнало като концентрация на маса и енергия, натъпкани в ограничено пространство, сега е ослепително разпръснато множество от галактики, захвърлени в разширяващо се море от нищото.
Как се е получило така, зависи от физиката, която едва разбираме, от инфлационните квантови полета, преодоляващи забележително слабата гравитационна сила, от отблъскващата енергия, която е толкова загадъчна, че можем да я опишем само като тъмна, и от също толкова странната форма на привличане, която също не се поддава на лесно обяснение.
Ако съберем всичко това, ще получим модел на разширяващ се космос, който е осеян сравнително равномерно с бавни струпвания на материя, които можем да видим, и такива, които не можем да видим, и които се раздалечават предсказуемо с приблизителна скорост, известна като константата на Хъбъл.
За да проверим изчисленията си, трябва просто да се огледаме около нас и да измерим скоростта, с която тези струпвания на материя се отдалечават.
Има само една подробност. Различните методи за измерване на константата на Хъбъл дават различни резултати, което води до „напрежение“ в космологията, което за пореден път се потвърждава като сериозен проблем.
„Напрежението сега се превръща в криза“, казва Дан Сколник от университета Дюк - физик, който ръководи екип в двойна проверка на измерванията на близък галактичен куп.
Данните от Спектроскопския инструмент за тъмна енергия бяха използвани в предишно изследване, за да се измери връзката между разтягането на пространството и точното разстояние до купа Кома - концентрация на повече от 1000 известни галактики, които се оценяват на около 320 милиона светлинни години.
Познаването на тази зависимост с увереност е полезно за извършване на подобни изчисления за други точки в пространството, като по този начин се образува стълба от измервания, простираща се все по-навътре в отдалечаващото се разстояние.
„Знаех как да го получа и знаех, че това ще ни даде едно от най-точните измервания на константата на Хъбъл, които можем да получим, така че, когато излезе техният документ, захвърлих абсолютно всичко и работих по него без прекъсване", казва Сколник.
Сколник и екипът му използват спектъра от дължини на вълните и интензитета на галактиките, които съвпадат с тези на дузина свръхнови от тип Ia; лъчистите предсмъртни гърчове на звезди, които пламват по характерен начин, който ясно показва разстоянието до тях.
Използвайки тези маркери, екипът потвърди, че купът Кома се намира на 321 милиона светлинни години, повече или по-малко в самия център на диапазона на предишните оценки.
По-голямата увереност в това разстояние е равносилна на по-голяма увереност в изчисленията за скоростта, с която се разширява пространството между тук и там - скорост от 76.5 километра в секунда на мегапарсек - не много далеч от подобни космически мерки, основани на това как според нас трябва да светят звездите в близката дистанция.
За съжаление това е съвсем различно число от мерките, основани на разтягането на древната светлина, останала от зората на времето след еони на разширяване, далеч по-бавно - 67.4 километра в секунда на мегапарсек.
Точно защо съществува това несъответствие, е една от най-големите загадки на съвременната космология. Надяваме се, че като намерим нови начини за усъвършенстване на всеки метод, ще установим критично погрешно предположение, което ще разреши конфликта, или ще разкрием нова физика, която ще постави проблема в нова светлина.
И в двата случая това е предизвикателство, което няма да изчезне скоро.
„Намираме се в момент, в който много силно се противопоставяме на моделите, които сме използвали в продължение на две десетилетия и половина, и виждаме, че нещата не съвпадат“, казва Сколник.
„Това може да промени начина, по който мислим за Вселената. В космологията все още има изненади и кой знае какви открития ще последват.“
Снимка: Unsplash/CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA
Виж още: Ето една основателна причина да се замислите дали е време да смените имейл доставчика си