Едва ли има дори един запален любител на мобилните комуникации, който да не мечтае за HD2. Да, това е феноменален смартфон, но има две горчиви истини за него. Първо, трябва да отделите около 1000 лв., за да го притежавате, и второ - да заживеете с мисълта за огромните му размери. затова HTC предлага HD mini - орязана версия, целяща да даде възможност на по-широк кръг потребители да притежават уникален телефон.

 

Жълт цвят

Честно казано, първите няколко секунди си мислихме, че дизайнът на HD mini копира едно към едно този на по-големия му вариант HD2, но в различен мащаб. След това обаче забелязахме малките детайли и се отличиха разликите - най-очевидната, освен големината на екрана, е, че хардуерните бутони под него вече са заменени със сензорни. Определено този вариант повече ни харесва, тъй като са прилично оразмерени и с тях се работи по-лесно. На гърба на апарата има интересно дизайнерско решение - показват се главите на четири солидни винта, които са и основни за сглобката. Да, като цяло изглежда интересно и здраво, но все пак ние бихме предпочели HTC да бяха заложили на нещо по-компактно и също толкова солидно - така щяхме да намалим общото тегло с няколко грама. Под задния капак има още една изненада - всичко е оцветено в яркожълто. Този цвят не се вижда при затворен панел, така че единствената му цел отново е да бъде малко по-разчупен дизайнът на фона на сериозния основен черен цвят. Иначе размерите на HD mini са 103.8x57.7x11.7 мм, или с други думи казано- 17 мм по-малко във височината, 10 мм в широчината и по-малко от милиметър в дебелината спрямо HD2.

 

Намаленият диагонал

Дисплеят в това HTC е с големина 3.2-инча (4.3· при HD2) и има резолюция 320x480 пиксела. Цветната палитра е доста ограничена - 65K цвята, но пък честно казано някак си не се забелязва голямата разлика спрямо по-пъстрите варианти с 262K или 16M нюанса. Да се насочим към по-важната част - капацитивната технология на изработка на сензорната част. Плюсовете спрямо резистивните по-евтини варианти веднага се усещат - буквално само с едно леко докосване се засичат командите ви. Работата с този смартфон е истинско удоволствие, особено мултитъч действията. Най-големият минус на екрана обаче е четимостта на пряка слънчева светлина.

 

 

Комуникации

Сред възможностите за комуникации се открива всичко актуално - поддръжка на 3G мрежи, а с тях и стандартите за високоскоростен обмен HSDPA и HSUPA, съответно работещи със скорости 7.2 и 2 Mbps. WLAN модул също е наличен, но това, което вече отбелязваме като минус, е, че поддържа "само" b и g мрежи, а няма настъпващите с все по-голяма сила n. Това наистина не е нещо фатално, по-неприятното е, че няма втора камера за видеотелефония. HTC HD mini идва с два инсталирани уеб браузъра - класическия за китайските устройства Opera и новия тъч оптимизиран Internet Explorer Mobile 6. Препоръчваме ви използването само на последния, тъй като само при него е активно отварянето на Flash съдържание.

 

Софтуер и Sense UI

Точната версия на операционната система на HTC HD mini е Windows Mobile 6.5.3. Тя работи много стабилно, въпреки че се задвижва от 600 MHz-ов процесор, а не 1 GHz-овия звяр Snapdragon. Това е така, защото с намалената резолюция той не е толкова натоварен и скоростта на обработка на данните е напълно достатъчна. Иначе за оперативна памет може да разчитате на 384 MB, които се пълнят прилично бързо, имайки предвид възможността за пускане на много програми едновременно и шарения фирмен Sense потребителския интерфейс. За него сме говорили достатъчно при други модели на HTC, но пак си заслужава да се спомене лесната работа с него и удобният стартов екран. На него може да си наслагате табове за почти всяко приложение, като особен интерес представляват програмата за метеорологична прогноза (невероятни ефекти) и People табът, организиращ преки пътища до дванадесетте ви най-често използвани контакти.

 

 

Камера

В екстрите на модела влизат много интересни неща, като софтуер за Wi-Fi рутер, много добър аудиоплейър, GPS и други, но сигурно повечето от вас се интересуват живо от камерата. Тя е с резолюция 5 MP, автофокус и като цяло прави много добри снимки, но ограниченията са ґ до светлата част на деня. Станат ли условията по-тежки - забравете, тъй като липсва каквато и да е светкавица. Интерфейсът за работа с камерата е добре направен, оптимизиран е за работа с пръсти, но това, което не намерихме, а дълго търсихме, е макрорежим. Оказа се, че наистина няма, но все пак смартфонът се справя с фокусирането при заснемане на малки обекти от близко разстояние. Питате се дали има видеорежим? Е, да, вече него няма как да го изпуснат HTC. Качеството на заснемане е VGA при 30 кадъра за секунда. Резултатите, ако трябва да сме честни, не са най-доброто, но и определено не са зле.

 

Мнение

След като HD mini беше обявен на конгреса, ние с голямо нетърпение го очаквахме на българския пазар и най-вече се надявахме наистина да дойде на чувствително по-ниска цена. В момента той може да се намери за около 800 лв. крайна цена без договори, което определено не е това, което очаквахме. За сравнение - HD2 се предлага за около 1000 лв. Разликата е чувствителна, но нашият съвет е - ако имате възможност да отделите тези 200 лв. отгоре и не ви притесняват размерите - смело залагайте на доказалия се хай-енд модел. Иначе - HD mini е невероятен във всяко отношение. Намалените размери на дисплея се чувстват, но по-слабия процесор няма да го усетите, тъй като с по-ниската резолюция идва и по-малко натоварване.

 

 

Тагове: