Първият модел с шaрения 3D S-Class интерейс може да се похвали още с брилянтен звук и DivX поддръжка
Визия и интерфейс
Винаги започваме тестовете ни с описването на дизайна, но този път решихме да слеем визията и интерфейса в едно, защото наистина двете са неразделни и взаимно допълващи се. По размери LG Arena e 105.9x55.3x12 мм при тегло 105 грама. Определено не е от най-леките, но да се има предвид, че има метална рамка и един наистина голям 3-инчов капацитивен тъчскийн. Въпреки че последното не е основен фактор за теглото, то определено не е и за пропускане. Екранът реагира отлично на всяко докосване, добре защитен е от повърхностен по-твърд слой и е с много добри характеристики – 480x800 пиксела и 262К цвята. Като започнем да говорим за мултимедията и многото възможности, ще сте искрено благодарни на LG за направения от тях избор за дисплей. Сега обаче да видим нещо друго, което се възползва от великолепния дисплей. Това е S-Class 3D интерфейсът. Името му много напомня за високия клас автомобили на Mercedes, но ако можем да го перифразираме малко, бихме го нарекли високия клас на интерфейсите. Най-общо S-Class представлява триизмерен куб, който се извиква с централния сензорен бутон. Четирите му стени са Shortcut, Multimedia, Contacts и Widget. Те се завъртат чрез приплъзване на пръста върху тях, а ако си го задържите върху някой – на момента се разширява и ви предлага повече възможности. Целта на Shortcut менюто е ясна, така че на нея няма да се спираме, но задължително ще ви обърнем внимание на мултимедията и контактите. При първата екранът се разделя на две въртящи се части – една със снимки, а другата с музика. Може да си изберете нещо от списъка и да го активирате. При контактите пък отново имаме въртяща се визия, но този път са включени снимки на всички наши приятели в указателя. Трябва да си признаем, че това е едно отлично и много приятно хрумване. Друг е въпросът, че със сигурност, като гледате снимките, понякога ще се обаждате на хора, само и само да ги чуете, тъй като сте се сетили за тях, виждайки снимката им. Алтернатива на 3D куба е класическото меню с редове. При него пак обаче има малка иновация на LG – те са го разделили на четири сегмента – комуникация, мултимедия, приложения и настройки. При този вид меню няма толкова детайли и анимация, а се разчита на показването на повече приложения от съответната подсекция. Истината е, че всеки от двата варианта за ползване на телефона си има своите преимущества, а и да не забравяме, че са на едно докосване разстояние. И макар да изглежда тежко за хардуерната част на LG KM900 Arena – уверяваме ви, че няма такова нещо. Графичният ускорител и процесора на Infineon си вършат отлично работата и дори за минута не може да се отчете забиване или накъсване. Наистина изпипана работа, за която LG заслужават адмирации.
Комуникация
Комуникационните възможности на телефона са на високо ниво. Апаратът работи отлично в 3G мрежи, поддържа видеотелефония и бърз трансфер на данни чрез HSDPA. и по-точно – 7.2 Mbps. За тези, които си падат по по-дългите браузвания – наличен е и Wi-Fi модул, така че може да се възползвате от всяка безжична точка около вас. За близка комуникация използвайте Bluetooth 2.0.
Мултимедия
След красивия S-Class интерфейс идва ред и на втория акцент в модела – мултимедийната част. Тук определено първото място заема Dolby Mobile технологията за предоставяне на висококачествен съраунд звук. LG изключително силно залагат на нея във все повече свои нови модели, което ни радва, защото потребителят определено има какво да чуе от нея. За пълното удобство е наличен и 3.5 мм стереожак за връзка със стандартни слушалки. Изненадите не свършват дотук – освен стандартен музикален плейър имате и много добър видеософтуер, поддържащ кодеците DivX, XviD и MPEG-4. Така без никакви играчки на компютъра директно може да ги качите на 8 GB-овата вградена памет и да им се наслаждавате на големия 3-инчов екран. Ясно ви беше, че не е само за командване и визия, нали? Към мултимедийната част може да добавим и 5 MP камера с автофокус. Излизащите кадри от нея са с резолюция 2592х1944 пиксела, но по-интересен е видеорежимът – можете да снимате качествени клипчета с 720x480 и 30 fps или пък далеч по-ефектните QVGA при цели 120 кадъра за секунда.
Екстри
За частта с екстрите си оставихме да ви споменем за A-GPS функционалността, която с Google Maps софтуера е реализирана прекрасно. Но имайте предвид, че използването му изисква достъп и връзка към трафик, а използваният трафик се заплащате според вашия план. Към дисплея също имаме няколко доуточнения – не само, че добре реагира на докосванията, но поддържа и мултитъч работа, така че може да използвате различни движения за управление на дадени функции, например зум. Вграденият акселерометър пък ще ви гарантира, че винаги изображението ще е с такава ориентация, с каквато предпочитате. Акселерометърът се използва и при писане на съобщения. Във вертикален режим Arena ви предлага стандартната буквено-цифрова клавиатура, а при обръщане на дисплея хоризонтално автоматично се появява пълно QWERTY. Интересна функция, налична тук, е FM трансмитерът. Той ви позволява да свържете LG KM900 Arena например към системата в автомобила по безжичен път, използвайки радиочестотите. Сами може да си изберете на колко MHz да предавате, а качеството е на отлично ниво.
Заключение
Не искаме да се изхвърляме, но определено това е телефонът с един от най-добрите интерфейси, които сме виждали досега. Изключително функционален, шарен и същевременно добре оптимизиран за хардуерната платформа.