Изминалата 2008 г. бе белязана от бурното развитие на аудио-видео технологиите. Tова се усети предимно в сегмента на техниката за домашно кино, като основната заслуга за това има развръзката на т.нар. „война на форматите" и победата на Blu-ray диска над неговия конкурент HD DVD. С навлизането си видеото с висока резолюция обаче изиска радикален ъпгрейд на системата за домашно кино. И докато в началото на годината прохождащите „сини" дискове и скалиращите DVD оправдаваха покупката на HD плоско панелен телевизор, то все още епизодичните появи на 7.1-каналното озвучаване в Blu-ray носителите и традиционното 5.1 в DVD подлагаха на съмнение инвестицията в 7-канален ресивър. С утвърждаването на единния носител година по-късно обаче картинката вече е ясна. Както е и ясно, че за запалените филмови почитатели е дошло времето да помислят и за подяматата на своя 5.1-канален ресивър с такъв, осигуряващ 7.1-каналния звук, присъщ за филмите на Blu-ray. А предимствата не са никак малки. Седемте канала, наред с планомерното разпределяне на мощността, осигуряват и така желания плавен преход на съраунд ефектите между задните и предните колони, елиминиращ „дупката", която оставяше липсата им при 5.1 конфигурацията.
В настоящия тест ще ви представим десет топ модела 7.1-канални ресивъри. Всеки от тях е снабден със собствено разработени от производителя си технологии за оптимизация картината и звука. Наред с тях обаче е спазено и едно задължително условие, а именно - наличието на последните формати за 7.1-канален звук Dolby TrueHD и DTS HD Master audio.
(Вижте моделите от теста на следващите страници...)
Arcam AVR600 - 7000 лв.
4/5
Въпреки че за повечето потребители Arcam е ново име, техните A/V устройства демонстрират впечатляващи възможности. Изключение не прави и AVR600. Ресивърът впечатлява с доброто си аудио възпроизвеждане както при стерео, така и при многоканален режим. При 5.1 възпроизвеждане той позволява 6 и 7 канал да се използват за с bi-amp свръзка, обезпечаваща по този начин добрия звук в стереорежим. Освен това, при аналогов сигнал цифровите вериги се изключват, запазвайки още повече чистотата на чувствителните аналогови сигнали. Наличен е дори MM phono интерфейс за свръзка с грамофон. Сумарната мощност е 840 W при пълно натоварване, като за стабилното й обезпечаване основна заслуга има масивния тороидален трансформатор. Видеовъзпроизвеждането също е на добро ниво, като впечатлява със сравнително гладкото ъпскейлване на SD сигнали и топлите и приятни цветове, заслуга за които има DeepColor системата. В интерфейсно отношение, наред с множеството аналогови и 8-те HDMI 1.3a връзки, добро впечатление прави наличието на LAN порт и USB 2.0.
Integra DTR-9.9 - 4800 лв.
5/5
DTR-9.9 на Integra е един от моделите в теста с най-солидни видеовъзможности. Първото нещо, което се набива на очи от тях е наличието на ISF калибрираща система на входящите сигнали от всеки вход. Тя позволява фината им настройка и изравняване, без значение от видеоизточника, като е възможно и задаване на индивидуално калибриране за всеки вход. Заложеният HQV Reon-VX видео процесинг, от своя страна, допринася за прецизния ъпскейлинг до Full HD през HDMI 1.3а изходите или до 1080i през компонентните. По отношение на звученето DTR-9.9 също се представя подобаващо. Ресивърът е THX Ultra2 plus сертифициран, което е гаранция за качествения звук, при това и в големи помещения. Наборът опции за цифровата оптимизация е впечатляващ, като тук си заслужава да отбележим наличието на THX Loudness Plus processing, Dynamic EQ и Dynamic Volume, 24bit/192kHz Burr-Brown DAC, както и тричиповия DSP Aureus от Texas Instruments. Сумарната мощност е по 145 W за всеки от 7-те канала при 8 ома, като хармоничните изкривявания са в порядъка на едва 0.05%.
Denon AVR-4308A - 5200 лв.
5/5
A/V ресивърите на Denon са си извоювали репутация на функционални и качествени устройства, дори тези, позиционирани в по-ниския клас. Затова и едва ли изненадва отличното представяне на техния AVR-4308А. Мощността му възлиза на 7 х 140 W при товар от 8 ома (или по 170 W на 6), като за прецизния и кристален звук основна заслуга имат двата 32-битови SHARC ADSP-21366 процесора трето поколение и ALPHA процесинга, заложен на всеки канал. За оптимизиране поведението на акустиката, от своя страна, се разчита на калибриращата Audyssey MultiEX, както и на Audyssey Dynamic Volume и Dynamic EQ за изравняване нивото на сигналите от различните входове. Видеовъзпроизвеждането също демонстрира класа, впечатлявайки с богатите си и наситени цветове, благодарение на поддръжката на xvYCC и DeepColor гама. Ъпскейлинга на SD сигналите също е на ниво, доближавайки старите DVD филми до съвременни HD такива. Свързване с Интернет също е възможно, като при това AVR-4308А позволява това да стане и безжично, посредством Wi-Fi адаптера му.
Harman&Kardon AVR-755 - 5300 лв.
5/5
Първото нещо, което се набива на очи в AVR-755 е сравнително ниската му мощност от 85 W при 8 ома товар. С това обаче, като че ли се изчерпват минусите за издържания в характерния изчистен стил на продуктите на компанията ресивър. Качеството на аудиовъзпроизвеждането е напълно в унисон с познатото от върховите модели на Harman&Kardon, впечатлявайки с точността, чистотата и приятната си тоналност. Съраунд ефектите грабват със своята отлична 3D картина, заслуга за която имат двойката 32-битови DSP на Texas Instruments, както и собствено разработената 7 Logic система за обемен звук. Възможността за подаване на сигнал към втори активен субуфер, от своя страна, позволява постигането на още по-голяма експлозивност в долния регистър. Добро решение е и включването на Compressed music tool системата, подобряваща звука от компресираните аудио файлове, допринасяйки за доброто им звучене. Видеообработката също не е пропусната, като за оптимизацията на изображенията се разчита на DCDi процесинга на Farudja. Добро впечатление създава и наличието на LAN и USB портове.
Maranz SR8002 - 3900 лв.
5/5
Maranz SR8002 впечатлява със своите отлични качества както по отношение на звука, така и по отношение на картината. Това, което учудва на пръв поглед, е липсата на ъпскейлване на сигналите, като е налично само преконвертирана на 480i в 480р. За сметка на това, в SR8002 е внедрена Time Base Correction системата, преобразуваща различните сигнали един в друг за подобряване качеството дори на старите аналогови сигнали до това на цифровите. Като цяло картината впечатлява както с гладкото и лишеното от артефакти изображение, така с дълбоките си и естествени цветове, заслуга за които имат DeepColor и xvYCC световите схеми. Звуковото възпроизвеждане също е на ниво, като 7 х 125(на 8 ома) ватовият усилвател е THX Select2 сертифициран - гаранция за добрия звук дори в помещения кубатура над 56м3. Наред с новите 7.1-канални формати, за оптимизацията на звученето се грижат също ТHX Surround EX, M-DAX (за подобряване качеството на компресираните цифрови файлове), калибриращата система Audyssey MultEQ. Отлично впечатление създава и чистото възпроизвеждане от SACD и DVD-audio носители.
NAD T785 - 5599 лв.
5/5
Като част от продуктовата листа на реномирания производител на аудиокомпоненти NAD, едва ли учудва върховото качество на звука в техния Т785. Моделът впечатлява с чистото си и акуратно аудиовъзпроизвеждане както в многоканален режим при гледане на филми, така и при стереовъзпроизвеждане или такова от SACD или DVD-Audio. Експлозвиността при екшън сцените е впечатляваща, като в същото време звукът е детайлен и с приятна тоналност както от аналоговите, така и цифровите сигнали. Заслуга за това имат както Power drive и Soft clipping технологиите на NAD, така и петте 24bit/192kHz Burr Brown DAC. За оптимизирането на обемното звучене, наред със съвременните формати за него, заслуга имат също и внедрените Audyssey Auto Setup and Calibration и MultEQ XT Room Correction, както и внедрения и в конкурентния Integra DTR-9.9 процесинг на обемния звук Aerus на Texas Instruments. Качеството на картината също е на добро ниво, впечатлявайки с приятното цветопредаване и чистите, лишени от артефакти изображения.
Onkyo TX-SR906 - 3915 лв.
5/5
Onkyo е утвърдено име като производител на върхова аудио-видео техника, затова за запознатите едва ли ще е изненада впечатляващото представяне на техния TX-SR906. С мощния си и разтърсващ звук от 220 W (при 6 ома) на канал, ресивърът е в състояние да изпълни дори голямо помещение. При това с впечатляващо качество на възпроизвеждането, заслугата за което се пада както на трите 32-битови Aerus DSP, Burr-Brown 192kHz/24bit DAC на всеки канал, така и на върховото изпълнение на връзките и захранващите елементи в него. И ако това не звучи достатъчно, то наличието на THX Ultra 2 сертифициране едва ли поражда повече съмнения по отношение на звука. Налични са също Bi-Amping и BTL опции, спомагащи за още по-добро оптимизиране при стереовъзпроизвеждане. Видеообработката също е представена на ниво, като изображенията грабват със своята чистота и естественост. Ресивърът спомага и за вдъхването на HD живот на старите филми, благодарение на прецизния HQV Reon VX (използван и в Integra DTR-9.9), „повдигащ" SD сигналите до 1080р.
Pioneer SC-LX90 Susano - 9700 лв.
5/5
Определено SC-LX90 Susano може да бъде определен като „черешката на тортата" в A/V гамата на Pioneer. Със своите 10 х 140 W (или 7 х 200 W) при 8 ома 35-килограмовият ресивър с лекота може да озвучи дори средно голям киносалан. Качество, потвърдено и от THX Ultra 2 plus сертификата му. В случая основна заслуга за аудиофилското студийно звучене на SC-LX90 имат както Direct Energy HD Amplifier, разработен съвместно с ICEPower на B&O, така и Separated Power Block изпълнението, при което усилвателят е обособен в отделно отделение от предусилвателя. Добра новина за любителите на стереовъзпроизвеждането е и наличието на bi-amp опцията за свързване на двойката предни канали за още по-прецизен звук. Видеообработката също е на ниво, като впечатление прави поддръжката на Deep color и xvYCC цветовите системи, обезпечаващи възпроизвеждането на естествена и богата цветова палитра. DNLA мрежовата система, от своя страна, обезпечава лесната интеграция с домашна LAN мрежа и възможност за стрийминг през нея.
Sony STR-DA5400ES - 3400 лв.
4/5
Със своите възможности както при видеообработката, така по отношение на звученето STR-DA5400ES успя да спечели симпатиите на журито на EISA, извоювайки приза „Европейски HT ресийвър" за 2008-2009 г. И съвсем заслужено. Аудиовъзпроизвеждането му е с необходимата мощ и експлозивност, така необходима при екшън сцените, като наред с това звукът е фин, точен и детайлен при тихи такива и възпроизвеждането на диалозите. Добро впечатление прави наличието на вход за грамофон и bi-amp опция за свързване на фронтовите ляв и десен канал, позволявайки ресивъра да бъде използван и за висококачествено стереовъзпроизвеждане. Видеовъзможностите също впечатляват. Благодарение на DCDi Faroudja процесинга STR-DA5400ES радва с прецизния ъпскейлинг на SD сигнали до Full HD. Възпроизвеждането на HD съдържание също не отстъпва, като картината радва с чистите си и точни контури и липсата на забележими артефакти. Цветопредаването също е на отлично ниво, като цветовата гама е наситена и естествена, с приятни и топли нюанси.
Yamaha RX-V3900 - 2999 лв.
5/5
Предшественикът на RX-V3900 - ресивърът RX-V3800 търпеше доста критики по отношение на видеообработката. В новия модел обаче разработчиците на Yamaha са се постарали да отстранят това, като за целта са възложили тази част на специализираната в областта компания Anchor Bay Technologies. И резултатът не разочарова. Внедрената от тях VSR система подобрява значително както ъпскейлинга на SD сигнали, така и обработката на Full HD такива, придавайки на изображението впечатляващо качество. По отношение на звукa нещата не стоят по-различно, като тук вече от Yamaha логично са действали абсолютно сами. Усилвателят на ресивъра е 7-канален със сумарна мощност от 980 W, като за чистото аудиовъзпроизвеждане заслуга имат седемте Burr-Brown 192kHz/24-bit конвертора. Наличието на Cinema DSP, Silent Cinema (за обемен звук от две колони), Compressed Music Enhancer (подобряващ компресираните файлове) и калибриращата система YPAO допринася още повече за оптималното и точно звучене. Приятно впечатление прави и наличието на Bluetooth (с A2DP), и възможността за Интернет връзка през LAN порта му.
YBA Design YA701 - 3890 лв.
5/5
Производителите на аудиофилска техника често жертват дизайна за сметка сериозността на своите компоненти. Французите от YBA чрез своята дизайнерска линия опровергават това. 7-каналният ресивър YA701 е с наистина много красив дизайн, който не може да остави равнодушен никого. При включване външността му буквално „оживява", инверсионният дисплей започва да свети с бледа-синя светлина, показвайки чрез пиктограми и цифри съответното действие. Корпусът е изграден от солиден и дебел алуминий. Ресиверът YA701 е изпълнен в съответствие с концепцията FD2P (Full Digital Path and Processing), което означава напълно цифрово усилване и обработка сигнала. Това се усеща веднага - музикалното звучене е топло, приятно и много стабилно дори при максимално усилване. Освен това, платформата позволява бъдещ ъпгрейд и добавяне на опции като декодирането на новите HD стандарти DTS Master и DD TrueHD. Външният видео превключвател Y Box (в комплекта) се явява 1080p съвместим и е предназначен за това, да се избегнат страничните загуби и изкривявания. В резултат се получава едно превъзходно аудио и видео изображение.
Hi-Fi позиция
В настоящия тест се опитахме да ви представим десет модела AV ресивъри от върховите класове на производителите си. Всеки от тях носи своите характерни особености, придаващи определени положителни щрихи към възможностите им и правейки ги удачен избор в една или друга степен за сърцето на аудиовъзпроизвеждането в системата за домашно кино. Разбира се, всичко опира до чисто субективното възприемане за качествен звук, а и от потребностите на потребителя. Безспорен номер едно трудно бихме обявили, тъй като моделите на Sony, Integra, Onkyo, Pioneer и Denon демонстрират впечатляващи качества както по отношение на обемния звук, така и на видеообработката. В случая обаче THX сертификата и високата мощност на SC-LX90 Susano му дават лека преднина преди конкурентите му. Моделите на Yamaha, NAD, Maranz, Harman&Kardon и Arcam, от своя страна демонстрират много добри аудиовъзможности, правейки ги удачен избор за търсещите баланс между стереовъзпроизвеждането и обемния звук. Леко предимство бихме отдали на модела на Maranz, макар и конкурентът му от Yamaha също да демонстрира впечатляващи аудиовъзможности.