Често споменавахме за робота Atlas, а само преди дни от НАСА показаха и своя нов робот – Valkyrie. Тези роботи ще участват в състезанието на DARPA, което ще определи най-добрия от тях. Претендентите са 17, а състезанието ще се проведе тази седмица във Флорида. DARPA, изследователско крило към Пентагона, търси роботи, които да реагират, заедно с хората, при случаи на природни или друг вид бедствия. Идеята за тази инициатива дошла веднага след опустошителното земетресение в Япония от 2011 г., което доведе до големи аварии в ядрената централа Фукушима.

 

По време на сблъсъка на роботи, който ще се проведе петък и събота, прототипите ще преминат през специално изготвено трасе, включващо 8 изпитания, които трябва да изпитат способността да взимат самостоятелни решения, подвижност, сръчност и сила – всички качества, които DARPA очаква от роботи, които ще се налага да работят при различни бедствени сценарии. Скоростта няма да бъде сред качествата, които ще бъдат подлагани на изпитание. Всеки робот ще разполага с 30 минути, за да премине дадено препятствие, въпреки че според DARPA не всеки робот ще успее да премине всяко предизвикателство.

 

„Знаем, че роботите са бавни и нестабилни в сегашната си фаза на развитие – по този аспект те приличат на едногодишен човек – що се отнася до движение, захват, но са много по-назад в мисловната сила“, коментира Жил Прат, програмен директор на DARPA. „Роботите предприемат „бебешки стъпки“ тази година, но тяхното представяне ще даде отправна точка, от която ще погледнем към финалите, които ще се проведат следващата година“, добавя Прат. „Искаме това състезание да бъде много по-трудно и да принуди роботите да покажат повече от качествата, които ще са нужни в истински бедствени ситуации.“

 

Сред състезателите се отличават отбори от МИТ, НАСА и Boston Dynamics. Общата бройка е 17, но от тях ще се класират само 8 за финала, който ще се проведе в края на следващата година.

 

Ето как изглежда схемата на състезанието:


Това е списъкът с препятствия, които ще се опитат, а много от тях и ще успеят, да се противопоставят на роботите.

 

Шофиране и излизане от специални превозни средства: Това е една от най-трудните задачи, която изисква най-висока степен на връзка робот-човек. Операторът трябва да направлява робота, който ще управлява превозното средство, в ситуация, в която ще има и чести проблеми с връзката. Напускането на превозното средство ще покаже дали роботът притежава нужната сила и сръчност.

 

Преминаване през пресечен терен: Роботите трябва да запазят баланса си и да избират точните места, на които да стъпват. Разчистване на отломки: Роботите трябва да демонстрират голям набор от движения, към които се добавят сила и баланс, за да разчистват пътя или врата от различни отломки. Отваряне на редица врати. Това ще изпита до максимална степен възприятията на робота и неговата сръчност.

 

Изкачване на промишлени стълби: За да избегне падане, роботът трябва успешно да пази баланс докато се изкачва, а силата ще е определяща за способността му да избегне евентуално падане. Разбиване на стени: Роботите ще трябва да могат да боравят с инструменти. Това ще е сериозен тест за тяхната сила, сръчност и способността им да разпознават обстановката. Тук ще е нужна и много чиста сила, но и гъвкавост, за да могат да използват инструментите. Носене и свързване на пожарникарски маркучи: Роботите трябва да могат да разпознаят водоснабдяващия щранг и да прекарат маркуча до него. Те ще трябва да притежават и нужната сръчност и сила, за да свържат двете, но и да пуснат водата. Откриване и затваряне на течащи/изпускащи кранове: Роботите трябва да могат да открият крана, да определят кои от тях са отворени, а трябва да притежават и нужната свобода на движение, за да завъртят крана и да затворят теча.

Очаквани интересно състезание, а съвсем скоро ще разберем и кои ще са роботите, които ще достигнат до финала. Сигурни сме, че Atlas ще е сред тях.