Обаче въпросът за това може ли да се причисли "хобитът" към отделен вид досега оставаше открит. Много от специалистите са склонни да смятат, че това е древен жител на нашата планета, който е прекарал някакво заболяване, довело до микроцефалия и отклонения в развитието на мозъка.
Поредното изследване на формата на черепа на Homo floresiensis, проведено съвместно от учени от Нюйоркския университет "Стоуни Брук"и Университета в Минесота, защитава позицията, че "хобитът" не е човек.
Според строежа на изучения от нас череп, и особено в обхващащата мозъка част, той напомня древните останки от Африка и Евразия, възрастта на които надвишава един и половина милиона години, но никак не прилича на черепа на съвременния човек", разказва ръководителката на групата учени Карън Бааб.
В хода на изследванията доктор Бааб и колегите й са събрали голяма информация за опознавателните точки на черепа на хобита", както и на измрелите хоминини, на съвременните хора и на приматите, пише news.bg.
Анализът на разликата между дясната и лява страна на черепа е показал малка степен на асиметрия в останките на Homo floresiensis, което директно противоречи на предположението за микроцефалия (у поразените от този недъг се наблюдава значително нарушаване на симетрията).
Резултатите, получени от американските учени, съвпадат с тези от проведено наскоро изследване на други представители на Нюйоркския университет Стоуни Брук" - Уилям Юнгерс и Сюзън Ларсон.
Коментари (0)