Всички знаем, че Земята се върти под краката ни, но едно ново изследване съобщава, че центърът на нашата планета не е синхронизиран с останалите нейни части и често се ускорява или забавя.
Професор Хърв Ткалчик от Колежа по физически и математически науки при Австралийския национален университет и неговият екип от учени са използвали данните от различни двойни земетресения, случили се през последните 50 години за да измерят скоростта на въртене на вътрешното ядро. Те са успели да установят, че то не само се върти с различна скорост от мантията, но и че самата скорост е променлива.
„Установихме, че вътрешното ядро се върти по-бързо от мантията през 70-е и 90-е години на миналия век, докато през 80-е е било по-бавно. А най-голямото ускорение, вероятно се е случило преди 5 години, но за потвърждението на това са но необходими още данни", казва Ткалчик.
Интересно е, че още Галилей през 1692 година е предполагал, че вътрешното ядро на Земята се върти с различна скорост.
До момента, учените предполагаха, че въртенето на ядрото е константа, тъй като не съществуваха адекватни математически методи и интерпретации на съществуващите данни. Новият метод използва двойните земетресения - двойките почти идентични такива, между които има промеждутък от време от няколко седмици до 30-40 години.
„Поразително е, как тези земетресения, които са разделени от 10, 20 и дори 30 години се явяват толкова сходни. Но всяка двойка има и своите разлики и тази разлика е свързана с вътрешното ядро на планетата. Ние успяхме да използваме тези малки разлики за да реконструираме историята на въртене на ядрото в продължение на последните 50 години", споменава професорът.
Пак според неговите думи, новият метод на измерване може да помогне да разберем ролята на вътрешното ядро в създаването на магнитното поле на планетата, което е позволило на живота на Земята да еволюира, изпълнявайки ролята на щит от космическото излъчване.