Учените са използвали редица статистически методи за анализ на пиктограмите. Те са публикували работата си в списание Science.
Така наречената писменост от долината на Инд се е съхранила до наши дни във вид на кратки последователности от знаци, намиращи се на печати и други предмети. Средната дължина на групите от знаци е 4 - 5 символа, а най-дългата от тях съдържа 27 символа.
През 2004 г. трима изследователи - Стив Фармър, Ричард Спрот и Майкъл Уитцел са изказали предположение, че пиктограмите не представляват писменост, а се явяват символи на власт или религиозна принадлежност.
Професор Раджеш Рао и колегите му са подложили пиктограмите на компютърен анализ, за да оценят условната ентропия на тяхната последователност. Те са установили например, че в изкуствени езици, като програмния език Fortran, последователностите са много устойчиви, следователно те са с малка ентропия. Тя обаче е много по-висока при символите от долината на Инд.
Според изводите на Рао, ентропията при пиктограмите удовлетворява критериите за жив език. Ако тази хипотеза е вярна, цивилизацията, съществувала по долината на индийската река през III-то хилядолетие пр. Хр., може да бъде считана за писмена култура. Все още обаче е тайна на какъв език са говорили и съответно - са писали представителите на тази цивилизация.
Коментари (0)