Група физици от Канада и Великобритания разработи програма, която моделира свойствата на черните дупки.
Тя се казва BlackMax и създаването й е отнело 2 години. Софтуерът ще позволи проверяването на различни теории за раждането и разпада на черните дупки, а резултатите ще бъдат използвани при провеждането на експерименти с Големия андронен колайдер.

Общоприетата представа за черна дупка е област от пространството, където притегателните сили са толкова силни, че дори и светлината не може да излезе от нея.
Границата на черната дупка се нарича хоризонт на събитията.

Създаването на компютърен модел на това образувание заинтересувало участниците в експериментите с детектора ATLAS единият от двата универсални детектори, монтирани на Големия андронен колайдер.

BlackMax предоставя информация за теоретичната форма на разпределение на частиците при разпадането на черната дупка; задачата на учените е да сравнят данните с експеримента и да направят обоснован извод.

Интересните резултати дошли още с първите изчисления. Така например черните дупки ако те изобщо се образуват, когато стартира колайдерът трябва да се въртят.
При техния разпад трябва да се очаква появата на пo-голям брой частици, отколкото при взаимодействията, опитвани от Стандартния модел на теорията на елементарните частици.
Накрая, при определени условия черната дупка трябва да се разпадне, образувайки гравитони (хипотетични елементарни частици, които пренасят гравитационните взаимодействия).

Глен Старкман, един от ръководителите на изследването, подчерта особената важност на експериментите в Големия андронен колайдер.
Според него ако учените успеят да наблюдават образуването на черни дупки, те ще бъдат много малки, милиони пъти по-горещи от Слънцето и ще просъществуват за частици от секундата.
По думите му това ще помогне за обединяването на две от най-големите достижения на ХХ век: квантовата механика и общата теория на относителността.

Така също това ще потвърди изводите от т. нар. теория на струните, най-смелият от които е за съществуването на допълнителни измерения във Вселената.

Тагове: