Според доклад на The New York Times някои лекари използват чатботове с изкуствен интелект по доста нестандартен начин. Повечето бихме предположили, че те биха се консултирали относно някои медицински детайли или изследвания, но предвид обема от данни в технологията - това всъщност би било доста рискован ход. Оказва се, че все пак има едно направление, в което специалистите могат да зададат своите въпроси към AI, и това е с цел да открият по-състрадателни начини да съобщават лоши новини на пациентите.  
Изследователите от Калифорнийския университет в Сан Диего установяват, че отговорите на чатботовете са средно седем пъти по-съпричастни от тези на лекарите.   


В проучването медицинските експерти са предпочели отговора на чатбота с изкуствен интелект пред този на лекаря в 78.6% от 585 сценария. 
Трябва да се признае, че ChatGPT има впечатляващи медицински познания и има данни, че ботовете могат дори да помогнат за подобряване на маниера на работа на лекаря.  
ChatGPT вече е преминал успешно изпита за медицинско лицензиране в САЩ, както вече съобщи Insider. Според доклада, който се позовава на лекар и компютърен специалист от Харвард, новата итерация на OpenAI, GPT-4, има още по-добра клинична преценка. 

Снимки: Unsplash

Виж още: Експерт твърди, че Алцхаймер всъщност може да не е мозъчно заболяване