NASA обяви нов план за изучаване на нарастващите въглеродни емисии, но вместо да се съсредоточи върху въглерода, който е в капан в нашата атмосфера, космическата агенция обяви, че планира да се съсредоточи върху анализа на "другата половина" на въглерода, която отделят хората – това как тя се абсорбира от океаните и живите растения на Земята.
NASA иска да разбере как океанските води и растителните екосистеми поглъщат въглерод, защото, ако тези екосистеми някой ден спрат да го усвояват, последиците от измененията в климата биха били много по-тежки.
С течение на времето човешките дейности като изгарянето на изкопаеми горива са изпуснали огромни количества въглероден двуокис - газ, който спомага за увеличаване на температурата в атмосферата на Земята. Газът се натрупва в нашата атмосфера все повече и повече от индустриалната революция насам. NASA е изчислила, че количеството му в атмосферата е около 400 части на милион (ppm) - най-високото ниво в последните 400 000 години. Всяка година тази цифра се покачва с около 2 ppm. Метанът, друг базиран на въглерода газ, който идва от добива на природен газ, също увеличава количеството на въглерод в атмосферата и към момента е на нива, които са 2.5 пъти по-високи, отколкото са били през индустриалната епоха.
Тези цифри ще са още по-лоши, ако не бяха различните сухоземни растения, които поемат въглероден двуокис по време на фотосинтезата. Горите са големи резервоари на въглерод, тъй като те извличат въглерод от въздуха и го „складират“ в техните стволове и корени в продължение на години. Океаните също са отговорни за усвояването на въглерода, който отделяме - солените води поемат въглероден диоксид, докато морските растения и животни като фитопланктонът усвояват CO2 чрез фотосинтеза. NASA изчислява, че почти половината от въглерода, отделян от хората, се абсорбира през тези естествени процеси.
Но NASA е притеснена, че това може да се промени. Когато въглеродът в атмосферата затопли климата, топлината може да промени начина, по-който морските и сухоземните екосистеми поглъщат въглерод. Те биха могли да станат по-малко ефективни в процеса, което ще позволи на повече въглерод да остане в атмосферата. Затова са нужни и проучванията, подети от космическата агенция.
За да разбере по-добре как работят тези процеси за естествена абсорбция на въглерод, NASA планира да използва данните, събрани от сателитни мисии и многогодишни полеви кампании за създаване на модели за това, как работят тези екосистеми.
Ще бъдат изследвани и кораловите рифове и как фитопланктонът цъфти, за да се види как те са били повлияни от климата и промяната на химичния състава на океана. NASA също така отбелязва, че ще бъдат изпратени нови инструменти за анализ на Международната космическа станция, за да се наблюдават по-добре растенията и горите.
Всички тези инструменти, сателитни данни и теренни проучвания ще бъдат използвани за създаване на научни модели, които могат по-добре да предскажат как екосистемите, абсорбиращи въглерод, ще реагират на променящия се климат.
Прочетете още: Германски учени успяха да променят тракеторията на рентгеновите лъчи