Gallery "5428"
Изследователи от института Ренслър успяха да разрешат два проблема на слънчевата енергетика. Разработеното от тях антирефлексно покритие увеличава количеството светлина, която попада в слънчевия панел и позволява приемането на целия светлинен спектър под всякакъв ъгъл.
Резултатите от изследванията, продължили цяла година, са публикувани в списание Optics Letters.
Обикновеният силициев слънчев елемент приема само 67.4% от падащата върху него светлина, отразявайки около една трета от лъчите.
От икономически и практическа гледна точки тази отразена светлина се губи, което намалява ефективността на панелите и привлекателността на слънчевата енергетика изобщо.
След обработката на силициевата повърхност с новото нанопокритие материалът започнал да поглъща 96.21% от светлината.
Тази добавка към производителността включва и целия спектър на слънчевата светлина от ултравиолетовите, до инфрачервените лъчи.
Типичните антирефлексни покрития спират светлината с точно определена дължина на вълната.
Новото покритие използва седем слоя, нанесени един върху друг по такъв начин, че всеки следващ слой усилва действието на предишния и насочва светлината под най-ефективен за поглъщане ъгъл.
Това означава, че всеки слой не само предава светлина към панелите, но и спомага да се спре отразяването на лъчите.
Седемте слоя, с дебелина между 50 и 100 нанометра, са изработени от нановлакна на силициев двуокис и титаниев двуокис, разположени под наклон: всеки от слоевете изглежда и работи като гъста гора, в която светлината е се процежда между дърветата.
Покритието може да се нанесе на всеки фотоелектрически материал, използван в слънчевите елементи.
Коментари (0)