Ще можем ли да поправим стореното от този живот в следващия? Ще бъдем ли по-добри хора или ще бъдем свободни коне сред зелени поля? Нещата няма да се развият по точно този начин, поне не според Стивън Хокинг. Той отхвърля подобни фантазии. Именитият физик коментира, преди премиерата на филм, посветен на неговия живот: „Мисля, че удобството на задгробния живот е приказка за хора, които се страхуват от тъмното“.
Хокинг е трябвало да изживее целия си живот под постоянна опасност от ранна смърт. Поради тази причина той се е опитвал да не губи ценното време, с което е разполагал. Хокинг никога не е бил вярващ и дори по-рано през годината обясни възгледите си за Бог - „Какво е правил Бог преди Сътворението? Дали не е приготвил Ада за хора, които задават този въпрос?“ Той смята, че „Ние сме продукт на квантови флуктуации в самата зора на Вселената.“
Въпреки всичко той очертава малка светлина на надежда, светлина, която се бори срещу тъмнината, от която се страхуваме. Според него нашето тяло ще спре съществуването си, но умовете ни ще продължат своя живот. Под някаква форма. „Смятам, че мозъкът е програма в ума, който е нещо като компютър. За това, поне на теория, е възможно мозъкът да бъде копиран в компютър. Това ще ни осигури живота след смъртта.“, смята Хокинг. „В момента е извън нашите възможности, тъй като не сме напреднали достатъчно.“
71-годишният автор на „Кратка история на времето“, коментира в края на миналата седмица един много деликатен въпрос. Според него хората, които са диагностицирани със смъртоносни заболявания трябва да имат възможност да прекратят живота си, ако това е тяхното желание. „Смятам, че хората, които страдат от неизлечима болест и изпитват силни болки, трябва да имат правото да прекратят своя живот, а тези, които им помогнат да не бъдат подвеждани под отговорност.“
Документалният филм, посветен на Стивън Хонкинг, прави своята премиера в годината, в която на пазара излезе и автобиографията на физика – Стивън Хонкинг: Моята кратка история. Прочете повече за големия физик тук!