Отдавна е известно, че сънят, който много прилича хранене или дишане, е жизненоважен процес за хора и животни. Недостатъчната дрямка при хората уврежда знанията, намалява нивото на енергия, и води до редица заболявания. Но докато учените са изследвали безброй механизми, които биха могли да обяснят защо сънят е толкова важен, те все още не са излезли с окончателен отговор. Сега, ново проучване предлага още една убедителна теория: Сънят позволява на мозъците ни да се „почистят“.


В статия, публикувана в Science, изследователски екип от University of Rochester Medical Center (URMC), Ню Йорк, САЩ, е идентифицирал нещо, което се нарича на glymphatic система. Тя много прилича на лимфната система, която служи за изчистване на нежеланите токсини, странични продукти и други вещества от тялото. Glymphatic системата извършва същото пречистване, но в мозъка ни. "Ние знаем от дълго време, че на мозъка ни му липсва традиционната лимфна система.", казва съавторът на проучването Рашид Дийн, невролог в URMC. "Но ние вече знаем, че glymphatic системата, елиминира натрупването на „отпадъци“ в мозъка."

 



Използвайки техника с изображения, наречена дву-фотонна микроскопия, изследователите наблюдавали glymphatic системата и отбелязали, че тя е значително по-активна, когато мишките спят, в сравнение, с когато са будни. "Това, което открихме, е десетократно увеличение в активността!", обяснява Дийн. "Това ни казва, че сънят изглежда е изключително важен в подпомагането на мозъка при премахването на нежеланите странични продукти."


Интригуващо също така е, че пространството между мозъчните клетки се увеличава по-време на почивка, което позволява повече място за процеса на почистване. Т.е. че извънклетъчното пространство по-лесно позволява на цереброспиналната течност (CSF) да тече и да носи отпадъчните вещества. От там „отпадъците“ се извеждат от мозъка и в крайна сметка се разграждат в черния дроб.
Въпреки, че учените от URMC все още не знаят защо glymphatic системата се ускорява по-време на сън, те предполагат, че тя има нещо общо с разпределението на енергията. Тъй като процесът на почистване изисква значително потребление на енергия, може да се налага мозъка да бъде по-малко активен. "Можете да мислите за процеса, като са домашно парти.", казва Майкен Ниедергард, водеща авторка в изследванията. "Можете да забавляват гостите или да почиствате къщата си, но не може да правите и двете неща едновременно."

 


Разбира се, констатацията на учените, все още не предлага окончателен отговор на въпроса – „Защо спим?“. Може дори да съществува повече от едно обяснение. Други убедителни теории включват идеята, че спането е от жизнено важно значение за паметта и обработката на информацията. Сънят позволява на тялото да извършва множество възстановителни процеси, включително и за мускулния растеж и за възстановяването на тъканите. "Тези механизми са нещо, което трябва да изследваме още!" казва Дийн. "Това със сигурност не може да бъде единственият процес, който прави съня толкова наложителен, но аз мисля, че е един от тях."

 

А знаете ли, че световно известния учен Стивън Хокинг твърди, че мозъка може да живее извън тялото?

Тагове: