Благодарение на лазери и някои напреднали техники екип от учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) е успял да замрази молекула до 500 нанокелвина: температура, близка до абсолютната нула. Не нула градуса по Фаренхайт, а абсолютната нула, което е около -459,67 градуса по Фаренхайт - далеч по-студено от най-студените части на Вселената.

В тяхното естествено състояние молекулите вибрират, въртят се и като цяло се движат с бясна скорост. Чрез тяхното охлаждане до такава степен те почти не се движат и учените могат да образуват предварително невидими състояния на материята.

Според физичния професор от MIT Мартин Зиерлайн: "... със свръхстудените молекули можете да получите огромно разнообразие от различни състояния на материята, като супертечни кристали, които са кристали, но не изпитват триене, което е напълно странно. Това не е било наблюдавано досега, но е прогнозирано. Mоже би не сме далеч да видим тези ефекти, така че всички сме развълнувани."

За това специално проучване учените решили да замразят облаци от натрий и калий, използвайки лазери и изпаряване. Тогава те залепили отделните атоми заедно, формирайки натрий-калий (NaK) молекули, които отново били облъчени с лазерни лъчи ефективно, за да се изцедят 7500 келвина енергия във всички. За да получат тези супертечни кристали, Зиерлайн споменава, че учените трябва да достигнат още по-ниска температура от 500 нанокелвина. Те също така трябва да експериментират с други атоми и молекули, но това определено е обещаващо начало.

Подробна информация за изследването можете да намерите в сайта на MIT.

 

Прочетете още: Учени откриха 35 нови групи бактерии