Много държави се опитват да преминат към възобновяеми източници на електроенергия, такива като вятъра и слънчевата светлина, но те се явяват непостоянни, освен това остро седи и въпросът за съхраняването на добитата от тях електроенергия. За решаване на тези проблеми се използват специални акумулаторни батерии, но те съдържат скъпи метали и агресивен електролит, освен това жизненият им цикъл е доста ограничен, което прави съвременните акумулатори не съвсем екологично решение.


Учени от Харвард твърдят, че са намерили решение във вид на нетоксичен акумулатор, който работи чрез органични молекули, разтворени във вода. Още през 2014 година изследователите от Харвард успяха да заменят ванадия в акумулаторите с екологично чист хинон, но в качеството на електролит отново е била използвана киселина. Сега обаче те са модифицирали молекули на фероцен и виологен, правейки ги разтворими във вода и още по-устойчиви към разлагане. По този начин учените са получили нетоксичен акумулатор, способен да работи десетилетия, тъй като загубата на капацитет след 1000 цикъла на зареждане и разреждане е била само 1% (за сравнение при литиево-йонните батерии аналогът на този показател е цели 20%).
От Харвард не дават краен срок кога въпросните екологични акумулатори ще бъдат пуснати, тъй като са необходими допълнителни тестове и изследвания.