Преди 1.2 милиарда години в северозападната част на Шотландия е паднал огромен метеорит. Това съобщава електронното издание ЛентаРу, като се позовава на публикация в списание Geology.

Учени от университетите в Оксфорд и Абърдийн изследвали необичайни подземни рудни пластове около шотландския град Улапул. По-рано се смяташе, че те са се образували в резултат на вулканична активност, но тази хипотеза предизвика съмнения: в района няма нито вулканични кратери, нито други вулканични отлагания.

След като анализирали химическия състав на рудата, изследователите установили висока концентрация на иридий, който на повърхността на Земята не се среща в такива количества. Метеоритите обаче са доста богати на този метал. Открити са и други химически следи от метеорит. Освен това учените открили в камъните т. нар. паралелни отклонения, които биха могли да възникнат при удар от метеорит.

Предполага се, че при сблъсъка на голям метеорит със Земята преди около 1.2 млрд. години в атмосферата е изхвърлено голямо количество вещество, което покрило диаметър около 50 километра около кратера.
Изхвърлените при сблъсъка останки са се запазили добре, което се случва сравнително рядко. Самият кратер е бил покрит със слой пясъчник и в момента се предполага, че се намира на дъното на пролива Норт Минч.

Тагове: