Учени намериха ново доказателство, че свръхмасивните черни дупки са способни да стимулират звездообразуването. До този странен само на пръв поглед извод стигнаха астрономи, наблюдаващи отдалечения квазар HE0450-2958. Статия по темата е публикувана в списание Astronomy & Astrophysics и The Astrophysical Journal.

Черните дупки са области в пространството, чието гравитационно притегляне е толкова силно, че от него не може да се отскубне дори светлината. Тъй като по тази причина те не могат да бъдат наблюдавани, за тяхното присъствие се съди по косвени признаци. Свърхмасивните черни дупки от своя страна са подобни обекти, но с огромни размери и маса.

Днес учените вече са доказали, че такива свръхмасивни гравитационни аномалии са разположени в центровете на много галактики, сред които и нашата Млечен път. Все още обаче учените не са достигнали до съгласие по въпроса дали звездните купове са се появили първи, или черните дупки в центровете им.

Авторите на новото изследване представят доказателства в полза на второто поредположение. Изследвайки квазара HE0450-2958, който се намира на разстояние 5 млрд. светлинни години от Земята, те са установили, че той представлява свръхмасивна дупка, но без заобикаляща го галактика.

Използвайки системата от телескопи VLT (Very Large Telescope), работеща в инфрачервения спектър, учените са отхвърлили хипотезата, че там има звезди, но са скрити от нас от звезден прах. Същевременно, наблюдавайки близка до HE0450-2958 млада галактика, те са открили, че тя се отличава с изключително високо ниво на звездообразуване.

Това според астрономите се дължи на въздействието на квазара, който изпуска мощен поток от високозаредени частици към галактиката. Отчитайки разположението и движението на HE0450-2958 и новия звезден куп, както и скоростта на сближаването им, учените очакват, че те ще се съединят в "близко" бъдеще.

Тагове: