Телескопът Spitzer откри практически пълна липса на органични молекули по външния края на галактиката Месие 101, съобщава НАСА.
Галактиката се намира на 27 милиона светлинни години от Земята, в съзвездието Голяма мечка.

Космическият телескоп Spitzer, който работи в инфрачервения диапазон, видял галактиката като синя спирала, външните краища на която остават червени.
Червеното оцветяване съответства на областите, в които напълно липсват полициклични ароматни въглеводороди органични молекули, които обикновено присъстват в зараждащите се звезди.

По-точните измервания показали, че броят органични молекули в Месие 101 постепенно намалява, с отдалечаване от центъра й.
По външния край обаче има рязък спад в органиката, който не се вписва в общата закономерност.

Освен за ароматните въглеводороди тенденцията за намаляване е характерна и за металите, но пълна липса по края на галактиката има само за органични молекули.

Много учени подкрепят мнението, че полицикличните ароматни въглеводороди може да са стартовите вещества за зараждането на живота.
Според водещия изследването астроном Карл Гордън причината за разрушаване на органичните молекули може да е силната радиация по външния край на галактиката.

Наблюдавайки отдалечените галактики, астрономите фактически наблюдават миналото на Вселената.
Относително далечната галактика Месие 101 може да служи за модел на устройството на младите галактики, който може да помогне при изучаването на еволюцията на звездните купове.

Тагове: