Учени от Университета на Калифорния в Лос Анджелис излязоха с нова теория, според която Луната се е формирала, след като нашата Земя и млада оформяща се планета на име Тея са се сблъскали преди 4.5 милиарда години. В резултат на зрелищния удар се зародила сходната химическа структура на Земята и Луната, предполагат учените.

Научната общност вече знае за този сблъсък, но досега повечето специалисти приемаха, че Земята и Тея са се ударили под ъгъл от 45 градуса или повече, а не челно. През 2014 г. група немски учени установи, че Луната разполага със свои уникални кислородни изотопи, които са различни от земните. Сега представителите на Университета на Калифорния отхвърлят това разбиране.

"Не виждаме никаква разлика между изотопите на Земята и на Луната, те са неразличими", посочва Едуард Йънг, професор по геохимия и един от авторите на новото проучване.

Той и екипът му са анализирали седем скални отломки, донесени от Луната от мисии Аполо 11, 15 и 17, както и шест вулканични скали от земната мантия - пет от Хавай и една от Аризона. Ключът към възпроизвеждането на мощния сблъсък се оказват химически особености в кислородните атоми на скалите.

"Фактът, че кислородът в скалите от Земята и Луната споделя химически характеристики, е доста категоричен", изтъква Йънг.

Ако Земята и Тея са се ударили странично, по-голямата част от Луната щеше да има особеностите на Тея и съответно нашата планета и единственият ѝ естествен спътник щяха да имат различни изотопи. Според американските учени челният удар е довел до пълното разрушаване на Тея - тя е била в процес на формиране и е щяла да стане с размери, подобни на Земята, ако сблъсъкът не се е случил.

NASA показа ново селфи на Curiosity