Звездите във Вселената са практически неизброими, а планетите са дори още повече. И въпреки че Земята е просто една бледа синя точка, досега все още не сме открили никакво доказателство за живот отвъд нея.
Това е част от известния Парадокс на Ферми, чието решение учените продължават да търсят. А Адитя Чопра и Чарли Лайнуивър от Австралийския национален университет предлагат промяна на досегашните постулати.
"Вселената навярно е пълна с обитаеми планети и поради това доста учени считат, че там има други форми на живот", посочва Чопра. "Животът в ранната си фаза е доста крехък и вярваме, че той рядко еволюира толкова бързо, че да оцелее. Ранната среда на повечето планети е нестабилна. За да стане една планета обитаема, формите на живот трябва да регулират парниковите газове, за да поддържат температурата на повърхността стабилна."
Според хипотезата на учените, въпреки че много планети имат подходящи за зараждане на живот условия, в някакъв етап те стават прекалено нестабилни. Например Земята, Венера и Марс са имали сходни условия преди 4 милиарда години, когато микробният живот започва да се заражда на нашата планета. Около милиард години по-късно обаче температурата на Венера скача много, а Марс губи атмосферата си. Всяка една форма на живот там би изчезнала, тъй като не може да се приспособи.
До днес са открити 1039 потенциални обитаеми планети, които би трябвало да имат базовите условия за зараждане на живот. На тях обаче няма такъв. Или поне не в момента. Според хипотезата на Чопра и Лайнуивър такива форми на живот вероятно е имало, но те вече са изчезнали.
"Мистерията защо не сме открили следи от чужди форми на живот, вероятно е свързана не толкова със зараждането на интелигентен живот, а с това, колко рядка е бързата еволюция на живота и регулацията на планетите, така че да се създадат подходящи условия", обясняват учените.
Те са склонни да търсят следите от живот не толкова в големи и интелигентни форми, а в остатъци от някогашни форми, които не са издържали суровите условия на тяхната среда.
"Една от нашите хипотези е, че голямата част от фосилите във вселената са от изчезнал микробен живот, а не от многоклетъчни организми като динозаври или хуманоидни същества, които са еволюирали в продължение на милиони години", завършват те.
Да си припомним: Щом е толкова вероятно да има извънземни, къде са?!