Миналата седмица Индийската организация за космически изследвания (ISRO) влезе в историята, като стана първата, която успешно кацна в южната полярна област на Луната. Спускаемият апарат и луноходът на мисията Chandrayaan-3 в момента се намират на повърхността и вече е получена първата порция научни резултати. След сканиране на лунния реголит са открити очаквани елементи като кислород и алуминий. Данните също така "недвусмислено потвърждават" наличието на сяра, което би могло да бъде от голямо значение.

Сред различните инструменти на лунохода е спектроскопът за лазерно индуцирано разпадане (LIBS), който използва мощен лазерен импулс за изпаряване на малки проби от реголита. След това спектроскопът събира и анализира фотонните емисии, за да определи основните и второстепенните съставки. По същество това е по-малка версия на инструмента лазерен спектрограф в суперкамерата на Perseverance.

Данните от LIBS разкриха, че лунният реголит в близост до южния полюс има очакваната комбинация от алуминий, калций, хром, желязо, манган, кислород, титан и силиций. Откриването на сяра обаче беше приятна изненада. На Земята следи от сяра се откриват във водата, почвата и растенията. Сярата е свързана с водата, а това е един от основните ресурси, които Chandrayaan-3 търси.

Учените смятат, че в тази част на Луната може да има големи залежи от воден лед, скрити от Слънцето зад кратерите и дюните. Бъдещите мисии биха могли да извлекат леда, за да го използват като питейна вода, гориво и кислород за дишане. Потвърждението за наличие на сяра в лунната почва ни приближава с още една стъпка към използването на лунната вода.

Снимки: Unsplash

Виж още: Първите видеа от южния полюс на Луната вече са факт (ВИДЕО) 

Тагове: