Американски астрономи от Университета Индиана са открили млади галактики, чието съществуване не се вписва в съвременните модели за еволюцията на подобни звездни купове. Новината беше съобщена в прес релийз на университета, както и в списание Astrophysical Journal Letters.

В рамките на изследването учените са използвали данните за 2400 галактики, събрани от Националната обсерватория в Кит Пайк. В резултат астрономите са успели да открият 15 необичайни обекти, които се отличават с висока маса, както и с практически пълното отсъствие на тежки елементи, което не е характерно за този етап от еволюцията на галактиките.

Астрономите са изчислили, че звездните купове са на възраст приблизително 3 - 4 милиарда години. Според съвременните теории обаче, образуването на толкова масивни галактики би трябвало да е започнало скоро след Големия Взрив, който се е случи преди 13.5 - 14 милиарда години.

За да обяснят как точно са се появили тези галактики, учените планират поредица от допълнителни наблюдения. Те се надяват да получат от NASA и възможност да използват телескопа Хъбъл, намиращ се в околоземна орбита, за да направят по-качествени снимки на обектите.

Тагове: