Gallery "4324"
Текст: Анна Маринова.Атмосферата на Слънцето доскоро беше далечна и трудна за достигане (в буквалния смисъл на думата) цел на НАСА. Изпращането на космически кораб в нея беше считано за изключително сложно начинание заради чудовищните температури, развивани там. Сега обаче учените вече имат план как нашата звезда да бъде достигната и проучена отблизо. Предвижда се това да стане с помощта на специална сонда, която е проектирана като свръх издръжлива, ултра здрава и невероятно устойчива на слънчеви горещини.
6.6 млн. км близост
Специалистите от НАСА работили върху идеята за навлизането в атмосферата на Слънцето в продължение на 30 години. Най-сетне те открили решение за постигането на сложната цел и го нарекли Solar Proba. Това е името на въпросната свръх издръжлива сонда, която трябва да се приближи максимално до повърхността на нашата звезда. Solar Proba представлява 481-килограмов компактен апарат, въоръжен с най-съвременни технологии и оборудване. Машината, която все още е на етап разработка, ще е въоръжена с най-различни датчици и прибори за събиране на информация за Слънцето, за неговите магнитни полета, за слънчевия вятър, за слънчевата корона и т.н. Точният списък със съоръжения, с които ще разполага Solar Proba, все още не е ясен, но учените признават, че се опитват да качат на борда максимално количество техника. За да осъществи важната си мисия, сондата ще се приближи на разстояние 6.6 милиона километра от центъра на нашата звезда. Това е около осем пъти по-близо, отколкото се е доближавал до Слънцето който и да било космически кораб в миналото. Орбиталната скорост на сондата ще превишава 201 километра в секунда.
Предвижда се Solar Proba да полети през май 2015 г. Най-близо до Слънцето космическият кораб ще трябва да достигне през октомври 2021 г. Тогава той би трябвало да остане на орбита в продължение на 88 дни. През този период сондата ще извърши три пълни завъртания около Слънцето, през които е необходимо да събере достатъчно информация за нашето светило. Междувременно, ако корабът оцелее във високите температури и опасния слънчев вятър, ще може да бъде използван още известно време в името на науката.
Щит срещу жегата
Сондата ще успее да издържи в тежките условия на близка околослънчева орбита, благодарение на специален щит, разработен от експертите от NASA. Той е с диаметър 2.74 метра и с дебелина от 15 сантиметра. Щитът е създаден на базата на въглеродна пяна и е способен да устои на температура до 1430 градуса по Целзий. Слънчевият щит е усъвършенствано продължение на вече успешно приложена подобна разработка, използвана на космическия апарат Messenger. Корабът достигна Меркурий през януари тази година и изпрати до нас огромно количество интересна информация за най-приближената до Слънцето планета. Тогава в най-близката точка до нашата звезда температурата на кораба достигна 370 градуса по Целзий, припомнят учените. Те поясняват, че Solar Proba ще попадне в област със значително по-високи температури и ще се сблъска с доста по-мощен поток от частици, които могат да нанесат сериозни повреди на щита. Затова учените работили най-дълго и с най-голяма прецизност върху изработването на най-добрата топлоизолация на щита на сондата.
Solar Proba ще черпи енергия с помощта на четири слънчеви батерии две големи и чифт съвсем малки. Вторите ще се задействат на съвсем минимално разстояние от Слънцето. Заради твърде малката си площ, те няма да се нагряват толкова, колкото първите две. При това енергията от малките батерии ще се използва за работата на охладителната система на апарата. Максималната мощност на батериите на борда на сондата ще възлиза на 482 вата.
Тайните на короната
Една от основните задачи на Solar Proba ще бъде изследването на слънчевата корона. Това е интересна област от атмосферата на Слънцето, разположена непосредствено след хромосферата и характеризираща се с изключително ниска плътност. Точно там в ниските слоеве на слънчевата корона, ще трябва да достигне космическия апарат. Очакванията са той да може да даде отговор на сложни въпроси относно тази област от слънчевата атмосфера. Например, сред тях е загадката защо температурата на слънчевата корона е по-висока от тази на повърхността на Слънцето.
В името на целите на програмата Solar Proba ще доближи най-ниските слоеве на короната, намиращи се на разстояние няколко милиона километра от повърхността на звездата. Точно там се случват най-важните събития от живота на Слънцето като нагряването на короната и образуването на слънчевия вятър. Крайна цел на мисията на Solar Proba е получаването на данни за взаимодействието на Слънцето и Земята, а също и за въздействието на нашата звезда и слънчевия вятър върху другите планети, астероиди и комети.
ФАКТИ
* Смята се, че слънчевата корона се разпростира на далеч по-голямо разстояние от повърхността на Слънцето от няколко милиона километра. В нея дори попадат Земята и други планети, поясняват учените.
* Ядрото на Слънцето е с температура от около 6000 градуса по Целзий. Слънчевата корона обаче е 200-300 пъти по-нагорещена от него.
* Слънчевият вятър е особен поток от заредени частици, наричани още плазма, който се изхвърля от горните слоеве на атмосферата на Слънцето. В състава на слънчевия вятър влизат предимно електрони и протони.
* Явления като геомагнитните бури и Северното сияние са тясно свързани със слънчевия вятър.
Слънчевият вятър се движи със скорост от 200-800 километра в секунда.
* Едно пълно завъртане на Слънцето около оста му продължава приблизително 27 дни.
*Нашата звезда извършва една пълна обиколка около центъра на галактиката Млечния път за 226 милиона години, движейки се на разстояние от 25 000 до 28 888 светлинни години.
*Орбиталната скорост на Слънцето е 217 километра в секунда, което е 1/1400 от скоростта на светлината.
*Диаметърът на Слънцето се равнява на 109 земни диаметъра.
Коментари (0)