Апаратът Voyager 1, който пътува в космическото пространство вече повече от 4 десетилетия, разчита на система от малки двигатели - тръстъри, които коригират траекторията му и насочват антената му към Земята. Тръстърите работят на малки пулсации, или "избухвания", продължаващи няколко милисекунди, за да извършат фини корекции, така че антените на сондата да бъдат насочени към нашата планета.

Но от 2014 г. насам инженерите са открили, че тези тласкачи са износени и не са толкова ефективни. В търсенето на алтернативи учените намерили нов начин за направляване на космическия кораб: тласкачите за корекция на траекторията на сондата (TCM). Сега екипът на проекта може да използва системата от четири резервни двигателя, които бяха в "спящ" режим от 1980 г., когато сондата минава покрай Сатурн, пише The Verge.

"С помощта на тези тръстъри, които все още функционират след 37 години бездействие, ще можем да удължим живота на мисията Voyager 1 с две до три години", заяви Сюзън Дод, мениджър на проекта в лабораторията на NASA "Jet Propulsion Laboratory" в Пасадена, Калифорния.

Следващата задача за тръстърите е планирана за януари, но и те имат своя недостатък: изискват отоплителни тела за работа, което ще отнеме от ограничената мощност на сондата.

Тагове: